A hétvégi hazai tömegrendezvények rendkívüli hőségben zajlanak, ezért Hegedűs Zsolt egészségügyi miniszter fokozott éberségre, a veszélyeztetett csoportok tagjainak pedig távolmaradásra kéri. A tárcavezető hangsúlyozza nyilatkozatában, hogy az extrém meleg nem csupán kényelmetlenséget okoz, hanem komoly egészségügyi kockázatot jelent. Ebből következően az otthonmaradás felelősségteljes döntés lehet a hőségriadó időszakában.
Hegedűs Zsolt kiemelte, hogy az idősek, várandós nők, kisgyermekek és krónikus szív- és érrendszeri problémákkal élők lehetőség szerint kerüljék a hétvégi szabadtéri programokat. A miniszter figyelmeztette azokat, akik mégis részt kívánnak venni ezekben az eseményekben, hogy tudatosan készüljenek fel, és kérte a résztvevőket, hogy figyeljenek egymás testi épségére.
„A hétvégén több tömegrendezvényre is sor kerül Magyarországon, míg a hőség megterheli testünket. Egészségügyi miniszterként arra kérek mindenkit, aki szabadtéri tömegrendezvényen szeretne részt venni, hogy indulás előtt hozzon felelős döntéseket saját és mások biztonsága érdekében. A hőség komoly egészségügyi kockázat, nem csupán kényelmetlenség. Különösen számára az idősek, várandós nők, kisgyermekek és krónikus betegek, akik rosszul viselik a meleget. Nekik azt javaslom, hogy lehetőség szerint ne vegyenek részt a szabadtéri rendezvényeken. Akik tapasztalják, hogy szédülnek, gyengének érzik magukat, vagy hányingert, zavartságot, mellkasi fájdalmat, légszomjat vagy ájulás előtti érzést tapasztalnak, azonnal keressenek árnyékot, igyanak vizet, és kérjenek segítséget. Kérem, figyeljünk egymásra, és ha valakin rosszullét jeleit tapasztaljuk, ne hagyjuk figyelmen kívül. Szólítsuk meg a rendezvény biztosításában részt vevőket vagy hívjuk a 112-t, ha szükséges. A közösségi események fontosak, de az egészség és az élet védelme a legfontosabb. Aki az extrém meleg miatt otthon marad, az nem gyenge döntést hoz, hanem felelőset. Mindenki épsége a legfontosabb. Vigyázzunk magunkra és egymásra” – fogalmazott a miniszter nyilatkozatában.
Magyarországra most érkezik el az a rendkívüli hőség, amely már napok óta sújtja a nyugati európai országokat. Pár napig a felettünk levő hőkupola fogja okozni a forróságot, ami nemcsak kellemetlen, hanem egészségügyi kockázatot is jelent.
Forrás www.blikk.hu
