Ugyan korábban május 31-ig adott ultimátumot Magyar Péter Sulyok Tamás köztársasági elnöknek és több közjogi tisztségviselőknek, lemondásukra azonban a mai napig nem került sor. A köztársasági elnök korábban már jelezte, nem fog önként lemondani, és akár jogi eszközökkel is kész megvédeni pozícióját. A Politicónak nemrég úgy fogalmazott, hogy a jelenlegi miniszterelnök szemérmetlenebbül él vissza a parlamenti többségével, mint azt Orbán Viktor valaha is tette.
Az államfő álláspontja szerint a demokratikus normák védelme indokolja, hogy hivatalában maradjon, és ellensúlyozza a parlamenti többség esetleges túlterjeszkedését. Nyilatkozataiban kiemelte, egyetlen parlamenti többség sem jogosíthatja fel magát arra, hogy figyelmen kívül hagyja a jogállamiság és az európai értékek elveit. Úgy vélekedett, hogy a Tisza 16 hét alatt nagyobb hatalomkoncentrációt akar elérni, mint a Fidesz 16 év alatt.
Sulyok Tamás fenti kijelentéseire az RTL Híradó reflektáltatta a Sándor-palotát, akik úgy fogalmaztak, hogy
a közjogi tisztségviselők eltávolítása olyan jogalkotási visszaélést jelentene, amelyre sem az alkotmánybírói, sem a köztársasági elnöki megbízatása ideje alatt nem volt példa az előző kormány részéről sem.
Sulyok Tamás nemrég az Alkotmánybírósághoz (AB) fordult, hogy vizsgálják meg, lehetséges-e Alaptörvény-módosítással eltávolítani valakit a köztársasági elnöki tisztségből. Ezt eredetileg hétfőn tárgyalták volna, ám több alkotmánybíró is kizárta magát az ügymenetből, ami miatt határozatképtelenné váltak.
Ennek ellenére ez a kérdéskör alighanem újabb fejezetet fog kapni a hétfői nap során. Magyar Péter ugyanis vasárnap jelezte, másnap 13 órától a Parlamentben ismerteti a bábok eltávolítását és a Vagyonvisszaszerzési Hivatalt. És még valamit.
(Borítókép: Magyar Péter és Sulyok Tamás Sándor-palotában 2026. május 12-én. Fotó: Koszticsák Szilárd / MTI)
Olvasd tovább itt: index.hu
