Sulyok Tamás véleménye szerint a köztársasági elnök és más független alkotmányos intézmények vezetőinek tervezett eltávolítása alkotmányos válságot idézhet elő, ami súlyosan veszélyezteti az alapvető alkotmányos normákat. Emlékeztetett arra is, hogy a Velencei Bizottság már megkezdte a kérdés sürgős vizsgálatát.
A bizottság korábbi nyilatkozatai alapján a független intézmények működésének stabilitása nagymértékben függ a tisztségviselők megbízatásának védelmétől. Ifj. Lomnici Zoltán alkotmányjogász példaként említette az örmény alkotmánymódosításokat, amelyek következtében számos alkotmánybíró mandátuma idő előtt megszűnt.
A Velencei Bizottság hangsúlyozta, hogy elfogadhatatlan lenne, ha a politikai változások következtében minden új kormány egyszerűen lecserélhetné a független intézmények vezetőit saját politikai preferenciái szerint. Az ilyen lépések súlyosan aláásnák a köztársaság működését és a demokratikus normákat.
Forrás mandiner.hu
