Ciklust ki nem töltő elnököknek nem járna juttatás.

Ciklust ki nem töltő elnököknek nem járna juttatás.

Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter, Novák Katalin köztársasági elnök és Orbán Viktor miniszterelnök társaságában vette át kinevezési okmányát a Sándor-palotában 2022. május 24-én (Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán).

Javasolni fogjuk, hogy azok a köztársasági elnökök, akik nem teljesítik a teljes ciklusukat, a jövőben ne részesüljenek életük végéig tartó juttatásokban – mondta Magyar Péter miniszterelnök keddi Facebook-bejegyzésében.

A kormányfő erről reggel a parlamenti ülésen is beszélt, reagálva a fideszes Bóka János azonnali kérdésére. Két fideszes államfő, Schmitt Pál és Novák Katalin is lemondott hivataláról, így Sulyok Tamás lehet a harmadik ilyen eset.

Jelenleg a volt államfők életük végéig ugyanazt a havi juttatást kapják, mint a hivatalban lévő elnökök, amely a házelnök tiszteletdíjának 1,1-szerese, jelenleg bruttó 6,4 millió forint. Az állam gondoskodik a rezidenciájukról és egy házvezetőről is. Jár nekik egy háromfős titkárság, valamint térítésmentes egészségügyi ellátás és autó, amelyhez a sofőrt a rendőrség biztosítja. A titkárság működési költségeit az Országgyűlés Hivatala fedezi. A volt köztársasági elnökök külföldi hivatalos programjaikra első osztályon utazhatnak, valamint a közforgalmú felajánlásaikra is pénzt kaphatnak, az utóbbi években ehhez 73 millió forintos keret állt rendelkezésre – derül ki a köztársasági elnök jogállásáról és javadalmazásáról szóló törvényből.

Forrás hang.hu