Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter, Novák Katalin köztársasági elnök és Orbán Viktor miniszterelnök társaságában vette át kinevezési okmányát a Sándor-palotában 2022. május 24-én (Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán).
Javasolni fogjuk, hogy azok a köztársasági elnökök, akik nem teljesítik a teljes ciklusukat, a jövőben ne részesüljenek életük végéig tartó juttatásokban – mondta Magyar Péter miniszterelnök keddi Facebook-bejegyzésében.
A kormányfő erről reggel a parlamenti ülésen is beszélt, reagálva a fideszes Bóka János azonnali kérdésére. Két fideszes államfő, Schmitt Pál és Novák Katalin is lemondott hivataláról, így Sulyok Tamás lehet a harmadik ilyen eset.
Jelenleg a volt államfők életük végéig ugyanazt a havi juttatást kapják, mint a hivatalban lévő elnökök, amely a házelnök tiszteletdíjának 1,1-szerese, jelenleg bruttó 6,4 millió forint. Az állam gondoskodik a rezidenciájukról és egy házvezetőről is. Jár nekik egy háromfős titkárság, valamint térítésmentes egészségügyi ellátás és autó, amelyhez a sofőrt a rendőrség biztosítja. A titkárság működési költségeit az Országgyűlés Hivatala fedezi. A volt köztársasági elnökök külföldi hivatalos programjaikra első osztályon utazhatnak, valamint a közforgalmú felajánlásaikra is pénzt kaphatnak, az utóbbi években ehhez 73 millió forintos keret állt rendelkezésre – derül ki a köztársasági elnök jogállásáról és javadalmazásáról szóló törvényből.
Forrás hang.hu
