Az Országgyűlés kedden
- döntött a Tisza eddig legösszetettebb javaslatcsomagjáról, az európai uniós forrásokhoz való hozzáférés érdekében szükséges egyes törvények módosításáról. Az elfogadott javaslat szigorítja a vagyonnyilatkozatok ellenőrzését, alapjaiban írja át közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványok rendszerét, szigorítja a közbeszerzési összeférhetetlenségi szabályokat, bővíti a nyilvánosan hozzáférhető közadatok körét, valamint bővíti az Integritás Hatóság jogosítványait.
- A képviselők többsége megszavazta az Országgyűlés vizsgálóbizottságainak hatékonyságáról szóló javaslatot is. A vizsgálóbizottság elnöke beidézhet az ülésekre a feltárni szándékozott ügyekben érintett személyeket. Ha valaki ennek nem tesz eleget, először százezer forint, később egymillió forint bírságot kaphat, végül pedig elrendelhetik a rendőri elővezetését is.
- Visszaszorítják a gyűlöletkeltésre alkalmas politikai reklámokat, valamint biztosítják a gazdasági reklámok településképi illeszkedését. Az új szabályozással eltűnhetnek az utcákról az óriásplakátok, különös tekintettel az épülethálós reklámfelületekre.
- Zárószavazást tartottak a közmédiát átalakító, a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvényjavaslatról is. A közmédia működése és struktúrája alapjaiban változik meg, a részletekről itt írtunk.
- Az Országgyűlés átmenetileg emelte a sürgős és kivételes eljárások számát.
- Megszületett a döntés a védett üzemanyagár kivezetéséről is, ugyanakkor felhatalmazást biztosítanak hasonló intézkedés bevezetésére Kapitány István gazdasági és energetikai miniszternek.
- Végül kivételes eljárásban fél évvel elhalasztották az egyszintű, egységes, országos örökbefogadási nyilvántartási rendszer bevezetését.
Döntés ugyan nem született az ügyben, viszont Magyar Péter napirend előtt elárulta: javasolni fogják, hogy azon köztársasági elnökök, akik nem töltötték ki a hivatali idejüket, ne részesüljenek élethosszig tartó juttatásokban.
Varsó-Prága-Pozsony-Budapest gyorsvasútról is tárgyalhatnak
Magyar Péter napirend előtt a visegrádi együttműködés résztvevőinek keddi, gödöllői csúcstalálkozójáról is beszélt. Magyarországra érkezett Donald Tusk lengyel, Andrej Babis cseh, valamint Robert Fico szlovák miniszterelnök. A magyar kormányfő a tárgyalások egyik témájáról elárulta, konkrét tervet mutatnak be a Varsó–Prága–Pozsony–Budapest gyorsvasút kiépítési lehetőségeiről.
Magyar Péter Gulyás Gergelynek a V4 együttműködés elmúlt években látott problémáiról kijelentette: „Önök, kedves frakcióvezető úr, Vlagyimir Putyint választották, Oroszországot. Ezt Lengyelország nem nyeli le.” A kormányfő megjegyezte, Szijjártó Péter kitüntetést kapott Szergej Lavrov orosz külügyminisztertől, ami „lehet, ma is ott van hűtőmágnesként”.
Magyar Péter és Bóka János összecsapása
Az ülés egyik legfeszültebb csörtéje a miniszterelnök és a volt uniós ügyekért felelős miniszter között alakult ki. Bóka János felszólalásában úgy fogalmazott, „vádolom a magyar kormányt és a kormánypárti többség képviselőit. Semmilyen közösséget nem vállalok azzal, amire önök készülnek. Vádolom önöket azzal, hogy az április 12-i választáson leadott listás szavazatok 53 százalékára hivatkozva alkotmányos puccsot akarnak végrehajtani. Túszul akarják ejteni a magyar államot és minden alkotmányos szervét, minden hatalmi ágban, minden szinten. Talán egyedül a családjával nem zsarolták a köztársasági elnököt, ahogy a nácik tették Horthy Miklóssal.”
Rákosi Mátyás forgatókönyvét alkalmazzák az 1950-es évekből. Visszaélnek a hatalommal, a közbizalommal, a jogi eszközökkel. Jönnek a lefüggönyözött autók, a csengőfrász
– mondta Bóka János.
Magyar Péter válaszában közölte:
Ez egy élmény volt. Figyeltem, Gulyás Gergely koncentrált, hogy el ne röhögje magát. Köszönjük a vádbeszédet, kicsit bátrabb lett volna egy vagy két évvel ezelőtt elmondani. Szánalmas és nevetséges, hogy Rákosi Mátyást hozza ide. Tudja, mit tett ön ezzel? Meggyalázta annak a sok ezer magyar áldozatnak az emlékét, akiket kivégeztek, tönkretettek, elüldöztek. Mit képzel ön magáról? Ön volt az egyik oszlopos tagja a Fidesz kormánynak, ami leépítette Magyarországon a jogállamiságot és a demokráciát.
Az ülésen nem maradt el a szinte már hagyományosnak nevezhető Magyar Péter-Gulyás Gergely, valamint Magyar Péter-Toroczkai László vita sem, a tudósításunkat erre találja.
(Borítókép: Magyar Péter 2026. június 23-án. Fotó: Papajcsik Péter / Index)
Olvasd tovább itt: index.hu
