Kedden ismét összeült az Országgyűlés, ahol több fontos javaslatról is tárgyalnak a képviselők, illetve elfogadtak számos törvénymódosítást. Bóka János volt európai ügyekért felelős miniszter napirend előtt arról beszélt, hogy vádolja a kormányt és a kormánypárti többség képviselőit.
„Semmilyen közösséget nem vállalok azzal, amire önök készülnek. Vádolom önöket azzal, hogy az április 12-i választáson leadott listás szavazatok 53 százalékára hivatkozva alkotmányos puccsot akarnak végrehajtani. Túszul akarják ejteni a magyar államot és minden alkotmányos szervét, minden hatalmi ágban, minden szinten. Talán egyedül a családjával nem zsarolták a köztársasági elnököt, ahogy a nácik tették Horthy Miklóssal.”
A Fidesz képviselője szerint Magyar Péter korábban azt ígérte, nem lesz személyre szabott jogalkotást, de mégis ezt teszik. „Önök egyszerűen eltávolítják a köztársasági elnököt, mert politikai érdekük így kívánja. Ha ezt meg lehet tenni, akkor bárkivel és bármit meg lehet tenni. Miért nem írják bele az Alaptörvénybe, hogy az összes ellenzéki képviselő mandátuma megszűnik? – kérdezte Bóka János. Rákosi Mátyás forgatókönyvét alkalmazzák az 1950-es évekből. Visszaélnek a hatalommal, a közbizalommal, a jogi eszközökkel. Jönnek a lefüggönyözött autók, a csengőfrász.”
Fontos változás jöhet a volt köztársasági elnököknél
Magyar Péter nevetve kezdte reagálását Bóka János felszólalására, úgy fogalmazva: „hát, ez egy élmény volt”. Azt mondta, közben Gulyás Gergelyt figyelte, aki szerinte minden erejével próbálta visszatartani a nevetését. Hozzátette, hogy az elhangzott érveknek évekkel ezelőtt lett volna helyük a közéletben. A Tisza Párt elnöke élesen bírálta, hogy Bóka János beszédében Rákosi Mátyást említette, amit egyszerre nevezett nevetségesnek és felháborítónak.
Szerinte ezzel megalázta mindazokat, akiket a kommunista diktatúra idején üldöztek meg vagy tettek tönkre: „meggyalázta annak a sok ezer magyar áldozatnak az emlékét, akiket kivégeztek, tönkretettek, elüldöztek. Mit képzel ön magáról? Ön volt az egyik oszlopos tagja a Fidesz kormánynak, aki leépítette Magyarországon a jogállamiságot és demokráciát.”
„Mit képzel magáról?” – fordult a volt miniszterhez Magyar, majd azt állította, hogy Bóka személyes felelősséget visel azért, hogy Magyarország nem jutott hozzá az uniós forrásokhoz.
Szerinte ennek súlyos következményei voltak, és azt is számon kérte rajta, miért nem lépett fel korábban a korrupció ellen, illetve miért nem szólította fel Orbán Viktort arra, hogy változtasson a kormány gyakorlatán az uniós pénzek hazahozatala érdekében. Magyar arról is beszélt, hogy a Tisza Párt alkotmánymódosítási javaslatához már érkezett olyan indítvány, amely nyolc évben maximálná az országgyűlési képviselők mandátumának időtartamát. Gulyás Gergelynek címezve megjegyezte: „ez már önökre is vonatkozik”, majd hozzátette, ha szükséges, ezt külön módosító javaslatban is egyértelművé teszik.
Végezetül Magyar Péter bejelentette, hogy a Tisza Párt módosítaná a volt köztársasági elnökök juttatásaira vonatkozó szabályokat.
Javaslatuk szerint azok az államfők, akik valamilyen okból nem töltik ki teljes hivatali idejüket, nem lesznek jogosultak az élethosszig járó juttatásokra és kedvezményekre.
A tervezett módosítás több korábbi köztársasági elnök helyzetét is érinthetné. Schmitt Pál 2012-ben plágiumügye miatt mondott le, míg Novák Katalin 2024-ben a kegyelmi botrány nyomán távozott idő előtt az államfői posztról. Ha a szabályozás életbe lépne, ők elveszíthetnék a volt köztársasági elnököknek járó juttatásokat. A korábbi államfők közül csak Áder János maradna jogosult ezekre.
Novák Katalin helyzete némileg eltér a többi korábbi köztársasági elnökétől. A volt államfő hivatali ideje lejárta után a versenyszférában helyezkedett el, ezért jelenleg nem jogosult a volt köztársasági elnököknek járó, havi többmilliós tiszteletdíjra. De a költségvetés által finanszírozott egyes juttatásokról – például a titkársági háttérről és bizonyos szolgáltatásokról – nem mondott le, vagy legalábbis erről hivatalos kommunikáció nem volt. Ha az elnök abbahagyja TB-köteles munkáját, akkor járandóságait automatikusan tovább folyósítaná neki az Országgyűlés Hivatala. Novák Katalin két alapítványnál is tevékenykedik. Ahogy akkor a Szabad Európa megírta: ezzel megszűnt jogosultsága a volt elnököket törvény szerint megillető havi immár 5,7 millió forintos tiszteletdíjra.
(Borítókép: Magyar Péter 2026. június 22-én. Fotó: Szollár Zsófi / Index)
Olvasd tovább itt: index.hu
