Zalaszentgrót térségében évtizedek óta nem tapasztalt vízhiány alakult ki, ezért 29 településen másodfokú vízkorlátozást kellett bevezetni, főként az ivóvízhálózatból végzett öntözések miatt – mondta a Zalavíz Zrt. elnök-vezérigazgatója kedden az MTI-nek. Arnhoffer András szerint a korlátozás körülbelül 18 ezer fogyasztót érint, különösen Zalacsányban és Kehidakustányban, ahol sok nyaraló is található.
A területen a közműcég kilenc tározóval rendelkezik, de kettő szinte teljesen kiürült, így a magasabban fekvő helyeken érzékelhető legjobban a vízhiány. Zalaszentgrót magasabb részein, valamint Bazsiban, Döbröcén, Kisgörbőn, Nagygörbőn, Sümegcsehiben és Türjén az alacsony víznyomás miatt lajtoskocsik segítségével biztosítanak ivóvizet a lakóknak. A cégvezető elmondta, hogy több mint 40 éves tapasztalata alatt még sosem tapasztalt ekkora vízhiányt, mivel Zala a legcsapadékosabb megyék közé tartozik, idén azonban itt is komoly aszály van. A talajvízszint jelentősen csökkent a térségben, míg az emberek nagy mennyiségű ivóvizet használnak öntözésre, mivel egy üveg sör árából ezer liter ivóvizet szerezhetnek be.
Az önkormányzatoknak is közbe kell lépniük. Arnhoffer elmondta, hogy eddig összesen 69 településen kérték az önkormányzatoktól a vízkorlátozások bevezetését, főként megelőző céllal. A Zalaegerszeg nyugati vízművének ellátotta városrész és a környező települések esetében is ajánlották az elsőfokú korlátozást; a gógánhegyi ivóvíztározó töltöttsége kedden délben már csak 14 százalék volt. A vízkorlátozások célja, hogy mindenki rendelkezzen ivóvízzel, megvédjék a szociális és egészségügyi intézményeket, valamint a tűzoltók számára is biztosítani tudják a tűzivizet.
Az elsőfokú korlátozás keretében kérik a fogyasztókat, hogy ne locsoljanak tömlővel vagy automata öntözőrendszerekkel, tilos medencéket feltölteni, autómosást végezni, valamint járdát vagy háztetőt hűteni is. Ezen kívül tűzcsapról mezőgazdasági vagy ipari célra sem lehet ivóvizet venni. A másodfokú korlátozás azt jelenti, hogy az ipari felhasználóknak minimum 20 százalékkal kell csökkenteniük a vízfelhasználásukat – jegyezte meg Arnhoffer. A cégvezető figyelmeztetett arra is, hogy illegális vízelvétel esetén büntetőeljárás indulhat, nem csupán lopás miatt, hanem közüzem megzavarása miatt is.
Forrás 24.hu
