A magyar családi tulajdonú benzinkutak egy napos zárással fejezik ki tiltakozásukat, mivel a védett árak okozta veszteségeik elviselhetetlen szintre emelkedtek, és a Fidesz által ígért kárenyhítő támogatás még nem érkezett meg – tájékoztatott a Független Benzinkutak Szövetsége a Facebookon szerdán.
A szervezet szerint a védett ár intézkedés őket aránytalanul nagyobb mértékben sújtja, mint a nagyobb hálózatokat.
Tiltakozásukat az is motiválja, hogy senki ne kapjon korlátlan hatalmat arra, hogy bármikor új hatósági árat állapítson meg, ismeretlen okból, mértékben és tartalommal. Kiemelték, hogy a gazdasági miniszter jogosult ilyen hatósági árakat elrendelni.
Úgy vélik, hogy a törvény lehetőséget ad arra, hogy a káros rendszer újra bevezetésre kerüljön, anélkül hogy a jogbiztonságot figyelembe vennék, és ezzel több ezer magyar család megélhetése kerüljön egy ember szubjektív döntésére.
A sajtótájékoztatót a K+K Benzinkúton tartják Inárcson, 2026. június 26-án, pénteken 11 órakor a független benzinkutak és a hazai KKV-k védelmében.
Szerdától a védett árak emlékévé válnak – ennek következményeként a kereskedők jó helyzetbe kerülhetnek, míg a magyar autósok számára drágább üzemanyagokkal kell majd számolniuk. A Hormuzi-szoros körüli bizonytalanság a jövőben újra megemelheti az üzemanyagárakat.
A jogszabály a hatósági árak eltörlésével lehetőséget ad a kereskedelempolitikáért felelős miniszternek, hogy a későbbiekben rendeletben állapítsa meg a benzin és a gázolaj hatósági árát, ha a piaci viszonyok aránytalan változása indokolttá teszi az állami beavatkozást a fogyasztók védelme érdekében.
Forrás www.origo.hu
