Orbán Viktor pert vesztett a Spar-ügyben a 24.hu-val.

Orbán Viktor pert vesztett a Spar-ügyben a 24.hu-val.


A bíróság sajtóosztálya közleményében azt írta, hogy a törvényszék „elutasította a felperes keresetét abban a sajtó-helyreigazítási perben, amely az alperes – egy nemzetközi élelmiszerbolt-lánc vezérigazgatójának egy osztrák lapban közzétett interjúja és nyilatkozata kapcsán megjelent – cikke miatt indult”.

Az alperes 24.hu a 2024 márciusában megjelent cikkében arról számolt be, hogy az üzletlánc vezérigazgatójának – egy osztrák lapban közzétett interjúban tett – nyilatkozata szerint a felperes befektetési lehetőséget kért a magyar leányvállalatban egy rokona számára. A volt miniszterelnök becsület csorbítására alkalmas valótlan tény híresztelése (rágalmazás) miatt perelte be a hírportált.

Orbán Viktor azt nem vitatta, hogy a cégvezető ezt a nyilatkozatot tette, de azt igen, hogy ilyen kérést fogalmazott volna meg felé, ezért kezdeményezett sajtó-helyreigazítást.

A perben a bíróság az Európai Unió Bíróságához fordult. Előzetes döntéshozatali eljárás keretében arról kért állásfoglalást, hogy a médium 2024 márciusában megjelent cikke kapcsán alkalmazandó-e a tömegtájékoztatás szabadságáról szóló európai rendelet. Az EU Bíróságának nemleges válaszát követően folytatódó eljárásban a Fővárosi Törvényszék eltért a Kúria több hasonló ügyben hozott határozatától, mert álláspontja szerint a sajtószabadság korlátozására alkalmas az abban megfogalmazott jogértelmezés.

A Fővárosi Törvényszék döntése szerint az alperesnek nem kell bizonyítania a vezérigazgató által elmondottakat, mert a cikkben csupán szemlézte a külföldi lapban megjelent interjút és ezt jelezte is. A felperesnek módja volt a cégvezető nyilatkozatának cáfolatára, amit a lap meg is jelenített, így nem valósult meg rágalmazás tényállása.

A törvényszék ezen kívül 84 ezer forint illeték és 234 ezer forint perköltség megfizetésre is kötelezte a politikust. Az ítélet nem jogerős.

A 24.hu szerdán azt írta: Orbán azért perelte be a lapot, mert szemlézték Hans Reisch Spar-vezér interjúját, „amelyben arról beszélt, hogy a miniszterelnök azt kérte a Spartól, hogy engedje meg rokonának, hogy befektessen a kereskedelmi multi magyar leányvállalatába és hogy a kisajátítástól való félelem miatt vagyont von ki Magyarországról a Spar-csoport”.

Egy ausztriai élelmiszeripari szaklapban 2024 márciusában megjelent, az Economx által szemlézett cikk szerint a Spar vezetője úgy fogalmazott: Orbán különadókkal és árbefagyasztással „zaklatja” a nagy élelmiszerláncokat, amire a Spar úgy reagált, hogy feljelentést tett az Európai Bizottságnál, másrészt átszervezte a magyarországi működését, hogy így védjék a céget „Orbán karmaitól”. Orbán Viktor több sajtópert indított az ügyben – írták.