Pető Iván üzenete Orbán Viktor számára.

Pető Iván üzenete Orbán Viktor számára.

Pető Iván, a néhai Szabad Demokraták Szövetségének (SZDSZ) alapító tagja kifejtette, hogy a Fidesz hatósági feloszlása indokolt lenne, azonban valószínűleg nem fog megtörténni, mivel a Tisza Párt nem szeretné, ha a Mi Hazánk további növekedésnek indulna. Pető Iván megjegyezte, hogy a Fidesz legnagyobb tévedése az elbizakodottság volt a 16 éves kormányzás alatt; a választások előtt észlelte a problémákat, de nem volt hajlandó radikális lépéseket tenni.

Emellett felmerült, hogy esetleg halasztanák a választásokat, vagy büntetőeljárást indítanának a Tisza Párt vezetőivel szemben. Pető szerint kockázatos lehet a fideszes polgármesterek szerepének növelése, mivel sokan inkább saját érdekeiket helyezik előtérbe.

Pető Iván a rendszerváltás utáni Magyarország jelentős politikai alakja volt, az SZDSZ ikonikus figurája, aki ideig-óráig elnöki posztot is betöltött.

Ma már szinte hihetetlen, hogy a Fidesz alapítása idején sokan az SZDSZ ifjúsági szervezeteként emlegették, majd 1994-től a Fidesz politikai irányvonala radikálisan megváltozott. Az egykori szövetségesből politikai ellenféllé váltak. Pető Iván legújabb írásában egy Fidesz-szimpatizáns nézőpontjából ad tanácsokat Orbán Viktornak a választások utáni nehézségekkel kapcsolatban.

Pető hangsúlyozta, hogy a Fidesz hatósági feloszlása legitim lépés lenne, de a Tisza Párt ezt nem támogatja, mivel nem kívánja, hogy a Mi Hazánk erősödjön. A Fidesz választási veresége az átfogó korrupciónak, az oroszbarátságnak és a kormányzás alatt megjelenő elbizakodottságnak tulajdonítható.

Pető szerint Orbán Viktor már 2-3 héttel a választások előtt felismerte a problémákat. Felmerült, hogy büntetőeljárásokat indítanak a Tisza Párt vezetőivel szemben, elhalasztják a választásokat, vagy akár megsemmisítik az eredményeket.

Pető Iván ironikus formában kritizálja, hogy Orbán Viktorék nem mertek radikális lépéseket tenni, mert nem bíztak a rendfenntartó erők hűségében, és a betiltott Pride esemény nagy tömege is óvatosságra intette őket.

Megemlíti, hogy a Fidesz központosítása helyett a nagyobb szerep a fideszes polgármestereknek nem biztos, hogy jó döntés, mivel egy ilyen vereség után sokan közülük saját politikai karrierjüket helyezik előtérbe, nem pedig a párt érdekeit.

Forrás www.blikk.hu