Kapu Tibor kutatóűrhajós és Tanács Zoltán tudományos és technológiai miniszter részt vettek a HUNOR-program jubileumi ünnepségén, ami a Kapu Tibor felbocsátásának első évfordulóját ünnepelte. Az esemény a HUNIVERZUM – Magyarok a világűrben látogatóközpontban zajlott, a budapesti Millenárisban 2026. június 25-én. (MTI/Purger Tamás)
A rendezvény sorozatot indítottak el csütörtökön, Kapu Tibor, Magyarország második kutatóűrhajósának felbocsátása évfordulója kapcsán a budapesti Millenáris parkban. Az esemény megnyitóján Tanács Zoltán a HUNOR-programot katalizátornak nevezte, hangsúlyozva, hogy míg a program az év végén befejeződik, szeretné, ha a fejlődés folytatódna, és felkérte Kapu Tibort a program vezetésére a következő fél évre.
Farkas Bertalan generációk számára maradandó élményeket nyújtott, és egy évvel ezelőtt, 2025. június 25-én hasonló érzést élhetett át az ország – idézte fel a miniszter az MTI szerint. Tanács Zoltán emlékeztetett, hogy Kapu Tibor a HUNOR-program keretében az Axiom-4 misszió részeként indult a Kennedy Űrközpontból, ezzel Magyarország 45 év után ismét képviseltette magát az űrben. Sokan megkérdőjelezték, hogy megérte-e a több tízmilliárd forintos befektetés, ám a miniszter szerint fontos, hogy az ország forrásait nem pazarló dolgokra költse, így elérheti a fontos célokat.
A miniszter hangsúlyozta, hogy az űrtevékenység a legfontosabb feladatok közé tartozik, mivel nem csupán egy iparág, hanem a jövőbe való befektetés is. Az űripar a világ egyik leggyorsabban növekvő szektora, amelynek keretein belül Magyarország gazdasági stratégiájának irányváltásra van szüksége, a kutatás és fejlesztés irányába. Kapu Tibor missziója azt demonstrálta, hogy Magyarország visszatért a hi-tech nemzetek közé egy versenyképes ágazatban, a miniszter ezt a HUNOR-program katalizátor szerepével támasztotta alá.
Tanács Zoltán kijelentette, hogy a program ugyan az év végén befejeződik, de szeretné, ha a fejlődés folytatódna. Az első feladatként említette Magyarország űrstratégiájának megújítását, valamint céljaik között szerepel, hogy az űripart a magyar gazdaság fontos részévé tegyék, erősítve az együttműködést az Európai Űrügynökséggel. Ezen kívül fontos a fejlődéshez szükséges jogi és intézményi keretek megteremtése is. Jelenleg a szakmai programok kidolgozása folyik, és céljuk egy olyan koncepció kialakítása, amely például egy magyar űrügynökség létrehozását és egy magyar űrtörvény szabályozási elemeinek kidolgozását is tartalmazza. Ez 2027-től, a program befejezését követően valósulna meg a magyar űrtevékenység következő szakaszában.
Forrás hang.hu
