Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érseket Hit pajzsa-díjjal tüntették ki – közölte Zsuffa Tünde, a főegyházmegye sajtószóvivője az MTI-vel. A bíborosnak a kitüntetést a budapesti Prímási palotában adta át Horváth Béla, a díj alapítója, kurátora és Sajgó Szabolcs jezsuita pap, jószolgálati nagykövet pénteken.
Erdő Péter az elismerést a katolikus tanítás és élet tisztaságának tudós szolgálatáért és védelméért, valamint a Kárpát-medence és Európa nemzeti katolikus egyházai közötti híd szerep betöltéséért vehette át.
Sajgó Szabolcsnak a közleményben szereplő laudációja szerint a 2002-ben alapított díj célja azoknak a még élő egyházi személyeknek, papoknak, szerzeteseknek az elismerése, akik a kommunista diktatúra alatt, az üldöztetés éveiben hűséggel kitartottak hitük és magyarságuk mellett úgy, hogy ezzel példát adtak a mai nemzedéknek is.
Jelezte: a díj odaítélése szempontjából Erdő Péter munkásságának csak az 1990 előtti évei számítanak. Sajgó Szabolcs szerint aki kicsit is ismeri az egyház mindennapi belső és külső életét a diktatúra alatt, annak számára csodával határos, ahogyan Erdő Péter élete alakult ebben az időszakban, ahogyan tanulmányait folytatta, majd nemzetközileg elismert tudóssá vált a különféle adminisztratív és egyéb akadályok közepette.
Erdő Péter hívő bölcsessége, hűsége a szent tudományokhoz a csapdák és buktatók között, valamint a katolikus egyház szolgálatára feltétel nélkül átadott élete ma is példát mutat és erőt adhat – olvasható a méltatásban.
A mély, személyes hit pajzsként biztosította Erdő Péter számára a világos látást a hit igazságának védelmében, és biztosította az erőt, hogy a küzdelemben ne válaszoljon rosszal a rosszra – tette hozzá Sajgó Szabolcs.
A Parma fidei – Hit pajzsa díjat 2002-ben alapította Horváth Béla volt MDF-es és kisgazda politikus, korábbi országgyűlési képviselő és a 2008-ban elhunyt Gyurkovics Tibor író. A díjat Erdő Péterrel együtt eddig 31-en kapták meg
Olvasd tovább itt: index.hu
