Etikai állásfoglalás az orvosok közösségi média használatáról.

Etikai állásfoglalás az orvosok közösségi média használatáról.


„Az orvosok közösségi médiahasználatának és nyilvános online egészségügyi kommunikációjának etikai szempontjai” címmel jelent meg egy állásfoglalás a Magyar Orvosi Kamara oldalán és Hegedűs Zsolt egészségügyi miniszter Facebook-oldalán pénteken. A húszoldalas dokumentumot pedig nemcsak olvasni és letölteni lehet, de észrevételeket és javaslatokat is meg lehet fogalmazni annak érdekében, hogy alakítani tudják a hivatásukat. 

Az etikai állásfoglalás létrejöttét azzal indokolták, hogy

iránymutatást szeretnének nyújtani az orvostársadalom számára a közösségimédia-használat és az online kommunikáció egyre összetettebb világában. Emlékeztetnek, hogy a digitális tér az egyik legfontosabb színtérré vált, amely nemcsak új kapcsolódási és tájékoztatási lehetőségeket nyújt, de komoly felelősséget is ró a gyógyítókra. 

Kiemelték, hogy a jelenlegi szövegezés nem képezi a hivatalos Etikai Kódex részét, de már ezzel is egyfajta szakmai-etikai párbeszédet szeretnének elindítani. „Elsődleges célunk annak közös átgondolása, hogy az orvosi hivatás egyetemes, időtálló etikai alapelvei miként ültethetők át és tarthatók fenn a virtuális valóságban. Az előttünk álló időszakban kiemelten számítunk a szakma tagjainak aktív visszajelzéseire, reflexióira és konstruktív meglátásaira” – emelték ki. 

„Közös célunk, hogy az etikai jogkörök Kamarához történő visszakerülését követően egy olyan kiforrott, a gyakorlatban jól alkalmazható, és a hivatás tisztaságát maradéktalanul őrző szabályozás válhasson az Orvosetikai Kódex szerves részévé, amelyet a szakma közösen és konszenzussal formált meg” – fogalmazták meg a végső konklúziót. 

(Borítókép: Hegedűs Zsolt 2026. június 1-jén. Fotó: Papajcsik Péter / Index)