Magyar Péter: A véleményezők 95%-a a mandátum korlátozását támogatja.

Magyar Péter: A véleményezők 95%-a a mandátum korlátozását támogatja.

Magyar Péter hétfőn az Országgyűlésben bejelentette az Alaptörvény 17. módosítását, amely magában foglalja Sulyok Tamás köztársasági elnök megbízásának megszűnését, a 70 évesnél idősebb alkotmánybírók nyugdíjazását – ami Polt Péter AB-elnök leváltásához is vezetne –, valamint az országgyűlési képviselők mandátumának három ciklusra korlátozását.

A kormány a hivatalos weboldalán társadalmi véleményezésre tette közzé a javaslatot. A jelenlegi visszajelzések alapján a hozzászólók többsége egyetértene a képviselői mandátum hosszának korlátozásával.

Az Alaptörvény 17. módosításával kapcsolatosan 10 ezer észrevétel érkezett, melynek 95 százaléka támogatja a képviselői ciklusok maximalizálását, – fogalmazott a miniszterelnök a Facebookon. A kormany.hu-n szombatig várják a további véleményeket.

Ez lenne a lex Fidesz?
A képviselői cikluskorlátozás leginkább a Fidesz, kisebb mértékben a KDNP és a Mi Hazánk politikusait érintené. Ha a módosítás életbe lép, 2030-tól a jelenlegi Fidesz-frakció több mint fele távozhat a Parlamentből. A Tisza a korrupció és a politikai túlhatalom visszaszorítását említi a ciklusmaximálás szükségességeként, míg a Fidesz azt állítja, hogy ez az elfogadhatatlan javaslat a Rákosi-diktatúra szellemét idézi, és csupán az ellenzék ellehetetlenítésére irányul.

Szakértők is véleményt nyilvánítottak az új Alaptörvény-módosításról: Kováts Eszter politológus úgy látja, hogy a Tisza olyan jogi eszközökkel tulajdonít politikai jelentőséget, amelyet a Fidesz korábban bírálta. László Róbert, a Political Capital elemzője viszont úgy véli, hogy a javaslat mögött legitim gondolat áll, míg Körösényi András politológus, egyetemi tanár azt mondja, hogy a képviseleti rendszerekben nem lenne helye ilyen jellegű korlátozásnak.

Forrás 24.hu