Orbán Anita őket haza küldi.

Orbán Anita őket haza küldi.

Orbán Anita külügyminiszter pénteken bejelentette, hogy 37 külképviselet vezetőjét hívják vissza állomáshelyükről. Ennek a lépésnek a célja a diplomáciai kar megújítása és egy olyan képviselet kialakítása, amely jobban igazodik a külpolitikai prioritásokhoz. A Külügyminisztérium tájékoztatása szerint a változások hátterében több ok áll, például a lejáró megbízások, politikai és szakmai hitelességi problémák, valamint a diplomáciai munka fenntartásának igénye.

A Telex értesülései szerint a visszahívott nagykövetek között több ismert név is található:

  • Csiszár Jenő, aki televíziós műsorvezetőként szerzett hírnevet, 2017 óta dolgozott Milánóban, először főkonzulként, majd nagykövetként.
  • Vitézy Anna Zsófia, Orbán Viktor miniszterelnök unokatestvére, 2022 óta Kolumbia nagykövete, korábban kulturális és kommunikációs posztokat töltött be.
  • Szarka Gábor, aki az SZFE átalakításával vált ismertté, 2023 óta képviselte hazánkat Algériában.
  • Oszama Naffa, jordániai származású üzletember, aki 2014-ben magyar állampolgárságot kapott és tavaly nevezték ki Bagdadba.
  • Takács Szabolcs Ferenc, korábbi uniós államtitkár, 2020 óta volt Magyarország washingtoni nagykövete.
  • Kumin Ferenc, a második Orbán-kormány nemzetközi kommunikációért felelős helyettes államtitkára, 2020 óta Londonban dolgozott.
  • Nagy Gábor Tamás, Budapest I. kerületének korábbi polgármestere, 2021 óta Új-Zéland nagykövete.
  • Fülöp Viktor Géza, aki több afrikai országban képviselte Magyarországot, idén májusban lett nagykövet.

A Külügyminisztérium szerint három fő ok áll a visszahívások mögött. Egyes diplomaták esetében a megbízatás lejárta vagy a nyugdíjkorhatár elérése indokolta a váltást, míg másoknál politikai vagy szakmai hitelességi problémák merültek fel. Bizonyos diplomatákat hazahívnak, de más pozíciókban folytatják munkájukat a minisztériumon belül.

A minisztérium hangsúlyozta, hogy a változások során kiemelt figyelmet fordítanak a külképviseletek folyamatos működésére és a jogfolytonosság biztosítására.

A külképviseletek fontos szerepet játszanak a magyar állampolgárok külföldi szavazásának lebonyolításában, hiszen az áprilisi választások során 100 országban 149 külképviseleten adhatták le szavazataikat a külföldön élő magyarok. Az átalakítások célja nemcsak a diplomáciai kar frissítése, hanem a külpolitikai prioritásokhoz való alkalmazkodás is, amely elengedhetetlen a kormány szerint Magyarország nemzetközi érdekeinek képviseletéhez.

Forrás www.blikk.hu