MOK etikai irányelveket adott ki orvosoknak közösségi médiára.

MOK etikai irányelveket adott ki orvosoknak közösségi médiára.


„Az orvosok közösségi médiahasználatának és nyilvános online egészségügyi kommunikációjának etikai szempontjai” címmel jelent meg egy állásfoglalás a Magyar Orvosi Kamara oldalán és Hegedűs Zsolt egészségügyi miniszter Facebook-oldalán pénteken. A húszoldalas dokumentumot pedig nemcsak olvasni és letölteni lehet, de észrevételeket és javaslatokat is meg lehet fogalmazni annak érdekében, hogy alakítani tudják a hivatásukat. 

Az etikai állásfoglalás létrejöttét azzal indokolták, hogy

iránymutatást szeretnének nyújtani az orvostársadalom számára a közösségimédia-használat és az online kommunikáció egyre összetettebb világában. Emlékeztetnek, hogy a digitális tér az egyik legfontosabb színtérré vált, amely nemcsak új kapcsolódási és tájékoztatási lehetőségeket nyújt, de komoly felelősséget is ró a gyógyítókra. 

Kiemelték, hogy a jelenlegi szövegezés nem képezi a hivatalos Etikai Kódex részét, de már ezzel is egyfajta szakmai-etikai párbeszédet szeretnének elindítani. „Elsődleges célunk annak közös átgondolása, hogy az orvosi hivatás egyetemes, időtálló etikai alapelvei miként ültethetők át és tarthatók fenn a virtuális valóságban. Az előttünk álló időszakban kiemelten számítunk a szakma tagjainak aktív visszajelzéseire, reflexióira és konstruktív meglátásaira” – emelték ki. 

„Közös célunk, hogy az etikai jogkörök Kamarához történő visszakerülését követően egy olyan kiforrott, a gyakorlatban jól alkalmazható, és a hivatás tisztaságát maradéktalanul őrző szabályozás válhasson az Orvosetikai Kódex szerves részévé, amelyet a szakma közösen és konszenzussal formált meg” – fogalmazták meg a végső konklúziót. 

(Borítókép: Hegedűs Zsolt 2026. június 1-jén. Fotó: Papajcsik Péter / Index)