Török Gábor és Magyar Péter vitája tovább folytatódott.

Török Gábor és Magyar Péter vitája tovább folytatódott.


Török Gábor politikai elemző egy Facebook-videóval reagált Magyar Péternek, miután csütörtökön a politikai elemző kifejtette: a Tisza Párt készülő alkotmánymódosítása – amellyel egyetlen mondattal távolítanák el Sulyok Tamás köztársasági elnököt – az elmúlt másfél évtized legsúlyosabb alkotmányos precedense lehet.

A videóban az hallható, ahogy a csütörtöki kormányszóvivői tájékoztatón a miniszterelnök válaszol Töröknek: „Én nem javaslom senkinek, bármilyen elemzőnek is tartja magát, hogy két fagyizás közben a demokratikus népakaratot felül akarja írni”. Ezzel Magyar Péter arra utalt, hogy az elemző tavaly Orbán Viktorral közösen elnyalt egy fagyit, ezzel lezárva a köztük lévő konfliktust.

Az elemző a kormányfő kijelentésére egy 2010-ből származó idézettel reagált, ami Szijjártó Péter egykori külgazdasági és külügyminisztertől származik:

»Ha egy kormánynak az a feladata, hogy megmentse az emberek nyugdíját, akkor nem blogoló politológusok véleményét kell előzetesen kalkulálnia.« (Szijjártó Péter 2010-ben az AB jogköreit korlátozó alkotmánymódosítás kapcsán)

– írta posztjában Török Gábor.

Az üzengetés itt nem zárult le, Magyar Péter kommentben reagált: 

Nem baj, hogy mindent előre világosan elmondtunk, vállaltunk és ennek fényében kaptuk választáson a valaha volt legnagyobb felhatalmazást? Nem érez kis különbséget e között és a Fidesz felhatalmazás nélküli alkotmányozása között?

– tette fel kérdéseit a kormányfő.

Régóta nem látott Török–Magyar csata kezdődött

Természetesen erre megérkezett Török reakciója is, az elemző nehezményezte, hogy most magázódik vele a miniszterelnök, holott korábban, még tegeződtek. Itt visszautalt a fagyi-ügyre is, megjegyezte, hogy Magyarral kávéztak a hűsítő desszert elfogyasztása helyett.

„Szóval szerintem itt mutatkozik meg a politikus és az elemző eltérő nézőpontja. Amit Te írsz, mondasz, az egy politikai álláspont. Egyszerű, világos, hatásos. Én meg azt mondom, hogy a tartalom, a politikai haszon és az alkalmazott módszer a politikai cselekvés értelmezésekor egyszerre érdekes. És itt ez utóbbival kapcsolatban bizony megfogalmazhatóak kétségek, kritikák, akkor is, ha ezt egy népszerű politikus most könnyen le tudja söpörni a népakaratra és a felhatalmazásra való hivatkozással” – fogalmazott Török.

Sulyok Tamás alkalmatlanságában szerintem egyetértünk

– jegyezte meg az elemző, majd leszögezte, hogy mindez nem jelenti azt, hogy bármilyen eszközzel a köztársasági elnököt érdemes lehet eltávolítani pozíciójából.

„A lemondásának elérése (politikai eszközökkel), vagy az alkotmány szabályai szerinti megfosztása politikai teljesítmény lett volna. Ez az egy mondatos alkotmánymódosítás viszont inkább csak egy (magyar) jakobinus huszárvágás” – zárta a hozzászólást Török.

Mint megírtuk, a Tisza-kormány a héten társadalmi egyeztetésre bocsátotta az Alaptörvény tizenhetedik módosításának tervezetét, amelyről június 27-ig várják a véleményeket. A javaslat indoklása szerint a hatályos Alaptörvény „nem az egység, hanem a megosztottság szimbóluma volt”, ezért átfogó reformra van szükség – egyelőre azonban csak a legsürgetőbb pontokat írnák át. A csomag a képviselők megbízatásának időkorlátjától a köztársasági elnök azonnali leváltásáig számos érzékeny területet érint.

(Borítókép: Török Gábor 2018. március 25-én. Fotó: Ajpek Orsi / Index)