A CEU két kampusszal működik majd, Bécsben és Budapesten is diplomát adó programokkal – nyilatkozta Rév István történész, a Közép-európai Egyetem (CEU) Történelem tanszékének professzora a Klubrádiónak, a CEU 35. születésnapját ünneplő kerekasztal-beszélgetésen. Rév arra is kitért, hogy a CEU 2024-ben benyújtott egy kérelmet, hogy budapesti intézményi egységét kutatóhelyként ismerjék el. Ez azért lényeges, hogy Európán kívüli kutatókat is hosszabb időre tudjanak Magyarországra hívni. A kérelmüket 2026. április 28-án pozitívan bírálták el. Ezen kívül az Oktatási Hivatal engedélyezte, hogy harmadik országból érkező kutatókat is meghívjanak, akik vízummal hosszabb ideig tartózkodhatnak Magyarországon.
A politikai helyzet a választások után megváltozott. A CEU-t, amelyet „sorosista egyetemnek” tituláltak, 2018-ban az Orbán-kormány távolította el Budapestről. A Lex CEU szabályozás gyakorlatilag a külföldi egyetemek működését egy magyar kormány által aláírandó szerződéshez kötötte, amit Orbán Viktor nem volt hajlandó megszavazni, így az egyetem Bécsbe költözött.
A 2026-os választásokat követően a CEU nem látott lehetőséget arra, hogy visszatérjen Budapestre. Az intézmény így nyilatkozott: a CEU tudomásul veszi a legutóbbi magyar választások eredményeit, amelyek jelentős politikai változásokat hoznak. A CEU továbbra is egy intézményként működik bécsi és budapesti helyszínein; a bécsi campus megmarad, míg budapesti telephelye a kutatási tevékenységekben továbbra is fontos szerepet játszik.
Magyar Péter és a Tisza-kormány elkötelezte magát az egyetemi autonómia helyreállítása mellett, ami a Tisza által a befagyasztott EU-s forrásokhoz való hozzáférés érdekében vállalt kötelezettségvállalások egyike.
Forrás 24.hu
