A kormány újabb átfogó személyi változtatásokat végzett a minisztériumokban: a péntek esti Magyar Közlönyben összesen 83 helyettes államtitkári szintű döntés került nyilvánosságra. Magyar Péter miniszterelnök 27 helyettes államtitkárt leváltott, 53 új vezetőt kinevezett, és 11 főtisztviselőt az előző Orbán-kormányból vett át.
A legújabb döntések szinte minden minisztériumot érintenek. A legnagyobb változások az Élő Környezetért Felelős Minisztériumban, a Gazdasági és Energetikai Minisztériumban, valamint a Társadalmi Kapcsolatokért és Kultúráért Felelős Minisztériumban valósultak meg, továbbá jelentős személycserék történtek az Egészségügyi, Oktatási és Gyermekügyi, Szociális és Családügyi, Közlekedési és Beruházási, Igazságügyi, Belügy-, Pénzügy- és Külügyminisztériumban, valamint a Miniszterelnökségen is.
Ezek a változások a második hullámnak tekinthetők, ugyanis június közepén már zajlott egy átfogó átalakítás, amely során 41 helyettes államtitkárt mentettek fel, és 36 új kinevezést tettek közzé. Akkor a kormány rendeletben emelte a helyettes államtitkárok legnagyobb bérét 2,1 millió forintról 2,5 millió forintra.
A személyi változások biztosították azoknak a vezetőknek a helyzetét is, akik a minisztériumi reorganizációk után átmeneti státuszban maradtak, és hiába kapták a fizetésüket, hivatalos kinevezésüket vagy leváltásukat eddig nem hajtották végre.
A Belügyminisztériumból két helyettes államtitkár távozott, helyettük egy új vezető érkezett: a korábbi sportriporter, Szántó Dávid Kálnoki Kis Attila sportállamtitkár munkatársa lesz.
A Gazdasági és Energetikai Minisztériumban hat korábbi vezető maradt, öten távoztak, és hét új helyettes államtitkárt neveztek ki. Az Élő Környezetért Felelős Minisztériumban négy távozó mellett kilenc új vezető kapott megbízást.
A kultúra területén is fontos változások történtek. Berg Judit, a Rumini-sorozat írója lett a helyettes államtitkár, aki az irodalomért és a közművelődésért felel. Nagy Ervin államtitkár kiemelte, hogy Berg Judit „a kortárs magyar gyerekirodalom egyik meghatározó alakja”, aki jól ismeri a könyvpiac működését, és hidat képezhet az alkotók és az állam között.
Berg Judit neve már korábban is felmerült, amikor az önálló oktatási minisztérium létrehozása mellett állt ki.
Berg Judit mellett helyettes államtitkár lett Popa Gergely, a Savaria Szimfonikus Zenekar korábbi igazgatója, valamint Sipos Imre színművész is.
Popa Gergely a zeneművészetért felelős helyettes államtitkárként dolgozik.
Sipos Imre pedig az előadóművészetekért felelős pozíciót tölti be.
Az Orbán-kormány távozásával 124 helyettes államtitkár dolgozott a minisztériumokban, és a mostani kinevezések alapján a Tisza-kormányban is hasonló számú vezetői struktúra működik majd.
Forrás www.blikk.hu
