Csiszár Jenő és Orbán Viktor unokatestvére is visszahívva.

Csiszár Jenő és Orbán Viktor unokatestvére is visszahívva.

Orbán Anita külügyminiszter pénteken a Facebookon bejelentette, hogy 37 misszióvezetőt visszahívnak. A Telex értesülései szerint a hazautalásra kerülő diplomaták között szerepel:

– Csiszár Jenő (Milánó, Olaszország)
– Vitézy Anna Zsófia (Bogotá, Kolumbia)
– Szarka Gábor Levente (Algír, Algéria)
– Oszama Ibrahim Naffa (Bagdad, Irak)
– Takács Szabolcs Ferenc (Washington, USA)
– Kumin Ferenc (London, Egyesült Királyság)
– Nagy Gábor Tamás (Wellington, Új-Zéland)
– Fülöp Viktor Géza (Pretoria, Dél-Afrikai Köztársaság)

A külügyminiszter kiemelte, hogy a változások részben a megbízatások lejártával függenek össze, másrészt azt a célt szolgálják, hogy Magyarország érdekeit olyan nagykövetek képviseljék, akik az új külpolitikai prioritások tükrében hatékonyan és hitelesen tudják szolgálni a hazát. Orbán Anita szerint a személyi változtatások a szakmai megújulás irányába mutatnak, céljuk egy professzionális diplomáciai kar kialakítása.

Vitézy Zsófia, Orbán Viktor miniszterelnök unokatestvére, korábban az Emberi Erőforrások Minisztériuma sajtófőnöke volt, és a Budapesti Fesztiválközpontot is vezette, mielőtt kolumbiai nagykövet lett.

Csiszár Jenő, aki 2001 óta él Olaszországban, 2017 óta volt milánói főkonzul, később nagyköveti kinevezést kapott.

Szarka Gábor, a Színház- és Filmművészeti Egyetem kancellárja, 2023 óta képviselte Magyarországot Algériában.

Oszama Naffa, jordániai származású üzletember, aki magyar állampolgárságot kapott, előbb az Egyes Arab Emírségekben dolgozott, majd Bagdadba nevezték ki nagykövetnek.

Takács Szabolcs Ferenc, korábban uniós államtitkár, 2020 óta volt Washingtonban a nagykövet.

Kumin Ferenc diplomata, aki korábban a köztársasági elnöki hivatalban dolgozott, most búcsúzik a szolgálattól.

Nagy Gábor Tamás, Budapest I. kerületének volt fideszes polgármestere, előbb Litvániában szolgált, majd Új-Zélandra került.

Fülöp Viktor Géza a Külügyminisztériumban dolgozott, legutóbb Dél-Afrikában, ahol konzul volt.

A Külügyminisztérium tájékoztatása szerint a 37 hazahívott misszióvezetőt több szempont, köztük szakmai és politikai hitelesség alapján választották ki. Céljuk, hogy mielőbb megtalálják az új diplomáciai képviseletek vezetőit, hogy a hazájukat képviselni tudják.

A Külügyminisztérium államtitkára, Velkey György László videóban bejelentette: új korszak kezdődik, amelyben a diplomáciai pozíciókat nem csupán politikai barátok és támogatók töltik be, hanem pályázati eljárás keretében. Az új folyamatok felügyeletét a frissen kinevezett államtitkár, Árvai Eszter végzi.

Forrás telex.hu