„A CEU egy kétcampusos intézménnyé alakul, amely Bécsben és Budapesten is kínál diplomás programokat” – tájékoztatta Rév István történész, a CEU történelem tanszékének professzora, a Blinken OSA Archívum igazgatója a Klubrádióban, miután részt vett a CEU 35. születésnapját ünneplő kerekasztal-beszélgetésen.
Rév megemlítette, hogy a CEU 2024-ben benyújtotta kérvényét, hogy budapesti helyszínét kutatóhelyként ismerjék el. Ez azért volt lényeges, hogy tudjanak hosszabb időre Magyarországra hívni kutatókat Európán kívülről. A kérelmet a választások után, április 28-án hagyta jóvá az Oktatási Hivatal, lehetővé téve, hogy harmadik országból érkező kutatók vízummal hosszabb ideig tartózkodjanak Magyarországon – tette hozzá.
A CEU április 24-én még azt nyilatkozta, hogy bécsi kampusza marad, de a budapesti központ továbbra is fontos szerepet tölteni be kutatási tevékenységeikben.
Frissítés: Az írás megjelenése után Fogas Krisztina, a CEU Demokrácia Intézet sajtókapcsolati vezetője a Népszavának elmondta, hogy Rév István nem a rektor képviseletében beszélt, és az intézmény hivatalos álláspontja április óta változatlan. „A helyzet továbbra is az, ami eddig volt: a diplomát adó programok Bécsben vannak, Budapesten pedig más tevékenységeink továbbra is aktívak” – jelezte Fogas, hozzáfűzve, hogy jelenleg nincsenek konkrét tervek a változásra.
Binaifer Nowrojee, az OSF elnöke a múlt héten a Die Pressében elmondta, hogy sosem fosztották meg teljesen budapesti részlegüket, de a választások utáni új helyzetben kérdéses, hogy kívánják-e bővíteni a magyar fővárosban kínált programjaikat. Ő maga hozza meg a döntést erről – tette hozzá, kiemelve, hogy a bécsi polgármesternek nem kell aggódnia a székhely áthelyezése miatt.
Az Orbán-kormány 2017-ben módosította a felsőoktatási törvényt, ami végül a CEU elűzéséhez vezetett. Megkövetelték, hogy csak olyan intézmény működhessen Magyarországon, amely a saját országában is oktat. Amikor a CEU megpróbálta megfelelni e feltételeknek, a kormány ezt nem ismerte el, és nem írta alá a New York állammal kötendő megállapodást.
A CEU 2018 végén bejelentette, hogy amerikai akkreditációjú programjait Bécsbe kell költöztetnie, mert Budapesten ezt már nem tudja jogszerűen folytatni. A magyar kampusz azonban nem zárta be teljesen kapuit, a kutatási tevékenységek, konferenciák és egyes diplomát nem adó programok továbbra is működtek.
Forrás hvg.hu
