A CEU újra Budapesten indít oktatást.

A CEU újra Budapesten indít oktatást.

„A CEU egy kétkampuszos intézménnyé alakul, amely Bécsben és Budapesten egyaránt kínál diplomát adó programokat” – nyilatkozta Rév István, a CEU Történelem tanszékének professzora a Klubrádión. Meghatározása szerint, miután megkapják a szükséges hatósági engedélyeket, újraindulhat a teljes értékű oktatás.

Az intézmény az elmúlt hét évben sem tűnt el Budapestről, különböző nemzetközi kezdeményezéseket folytatott, például az ukrán, nyugat-balkáni, fehérorosz és grúz „láthatatlan egyetemeket”. Szeptembertől globális program is elindul, és az őszi szezontól újra lesznek hagyományos, nyilvános egyetemi képzések is.

Rév István arról is beszélt, hogy a CEU 2024-ben benyújtott egy kérelmet, hogy budapesti intézménye kutatóhelyként legyen elismerve. Ez azért volt jelentős, mert lehetővé tette volna, hogy nem európai kutatókat hosszabb időre Magyarországra hívjanak. A kérelmet végül a Magyar Oktatási Hivatal kedvezően bírálta el 2026. április 28-án, és engedélyezte, hogy harmadik országból érkező kutatókat is fogadhassanak, akik vízummal hosszabb ideig maradhatnak Magyarországon.

A Közép-európai Egyetem (CEU) 1991-ben alakult meg Budapesten Soros György alapításával. Az intézmény egyaránt rendelkezett amerikai és magyar akkreditációval, és nemzetközi szinten elismert mester- és doktori programokat kínált. A konfliktus 2017-ben kezdődött, amikor a Fidesz-kormány módosította a felsőoktatási törvényt. A törvénymódosítás két alapvető feltételt állapított meg:

1. Az Európai Unión kívüli egyetemeknek a származási országukban jogosan kell oktatásokat folytatniuk.
2. A működéshez szükség volt Magyarország és az érintett ország közötti nemzetközi megállapodásra.

A CEU az első feltételt teljesítette, hiszen New York államban elindította oktatási programját. A második feltétel azonban nem valósult meg, mivel a magyar kormány nem írta alá a már előkészített megállapodást New York állammal. 2018 végén a CEU bejelentette, hogy amerikai akkreditációjú képzéseit Bécsbe kénytelen áthelyezni, miután Budapesten már nem tudja jogszerűen folytatni azokat. A magyarországi kampusz azonban nem zárt be teljesen; kutatási tevékenységek, konferenciák és egyes diplomát nem adó programok továbbra is működtek.

Forrás www.origo.hu