Megdőlt a napi országos és fővárosi melegrekord szombaton, valamint a legmagasabb napi minimum-hőmérsékleti rekordok is megdőltek vasárnap hajnalban – közölte a HungaroMet.
Azt írták: szombaton a budakalászi állomáson 40,0 Celsius fokot mértek, ez új legmagasabb napi országos maximum-hőmérséklet, a korábbi 37,5 Celsius fok volt Örkény állomáson 1994-ben.
Tájékoztattak arról is, hogy Bodán csupán 26,3 Celsius fokig hűlt le a levegő, ez volt a legmagasabb napi minimum-hőmérséklet, ami ugyancsak rekord, az eddigi legmagasabb ilyen értéket, 24,5 Celsius fokot Győr-Likócson 2019-ben mérték.
Budapesten, Újpest állomáson 39,8 Celsius-fokig emelkedett a hőmérséklet, ami fővárosi napi maximum-hőmérsékleti rekord, a korábbi 36,5 Celsius-fok után, amelyet Budapest Országút állomáson 1935-ben regisztráltak.
Budapest Lágymányoson éjszaka mindössze 24,6 Celsius-fokig csökkent a hőmérséklet, a legmagasabb napi minimum-hőmérséklet fővárosi rekordja eddig 24,3 Celsius-fok volt Lágymányoson 2006-ban.
Vasárnap reggel kilenc órára már jóformán mindenhol elérte a hőmérséklet a 30 fokot, kivéve a délnyugati és északkeleti határvidék néhány részét – közölték a kormányzati tájékoztatási honlapon. Az előrejelzések szerint helyenként megjelenhetnek gomolyfelhők, amelyekből elvétve egy-egy zápor is kialakulhat, de felfrissülést ez nem hoz. A szél sem erősödik meg. A hőmérséklet a legmelegebb órákban 35 és 40 fok körül várható.
Ezen a napon eddig 1935-ben, Szerep településen mérték a legmelegebbet, 39,9 fokot. Ez az országos rekord vasárnap várhatóan megdől. A hétfő hajnali órákban 18-22 fokig hűl a levegő – tették hozzá.
A hőhullám elleni védekezésre figyelmeztet az egészségügyi miniszter
Hegedűs Zsolt egészségügyi miniszter hangsúlyozta, az idősek, a kisgyermekek, a várandósok, a szív- vagy tüdőbetegségben szenvedők, valamint a szabadban vagy meleg munkakörnyezetben dolgozók vannak kitéve a legnagyobb veszélynek. A miniszter szerint a hőség ellen a legfontosabb védekezés a bőséges folyadékfogyasztás, lehetőleg víz vagy cukrozatlan ital formájában.
Emellett azt javasolja, kerüljük a tűző napot, a nehéz fizikai munkát és a sportolást a legmelegebb órákban, különösen 11 és 16 óra között. Viseljünk könnyű, világos ruházatot, használjunk sapkát, kalapot, napszemüveget és fényvédő krémet. A lakásokat, munkahelyeket lehetőség szerint reggel és késő este szellőztessük, napközben pedig árnyékolással próbáljuk mérsékelni a felmelegedést. Az emberektől azt kérte, figyeljenek egymásra, az egyedül élő, idős vagy beteg hozzátartozókat érdemes gyakrabban felkeresni.
(Borítókép: Szollár Zsófi / Index)
Izgalmas történetek, rejtett kincsek, érdekes épületek – nem csak budapestieknek.
MEGVESZEM

Olvasd tovább itt: index.hu
