A miniszterelnök a hétfői rendkívüli országgyűlési ülésen részletesen bemutatta a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatal korrupcióellenes tevékenységének működését, valamint a vezetőség összetételét. A Tisza-kormány tervei szerint az új intézmény fő célja a közvagyon védelme és a jogtalanul felhasznált közpénzek visszaszerzésének elősegítése, amelyet a ma elfogadni javasolt jogszabálycsomag teremt meg. Magyar Péter a maffiarendszer felszámolására irányuló korrupcióellenes folyamatot „Tisztítótűz műveletnek” nevezte.
Az újonnan létrehozott, kiemelt ügyekkel foglalkozó hivatal önállóan is eljárhat, sőt egyes ügyeket átvehet más hatóságoktól. A szervezet működésének egyik alapvető pillére egy büntetőeljárást megelőző csoport lesz, amely kockázatelemzéseket végez, hozzáférhet bankszámlákhoz, nyilvántartásokhoz és egyéb hivatalos iratokhoz, valamint együttműködést kérhet a rendőrségtől és a NAV-tól – számolt be az economx.hu.
A vagyonvisszaszerzési hivatal négy elnökhelyettesből fog állni, köztük egy elismert pénzügyőr és három ügyész. Az egyik ügyész a nyomozati ügyekért, a másik a vádemelésért, a harmadik pedig a felülvizsgálatokért fog felelni. A miniszterelnök kijelentései alapján a hivatal vezetői a feladataikból adódó kockázatok miatt rendőri védelmet kapnak.
Éles vita bontakozott ki a parlamentben, miután Toroczkai László, Rétvári Bence és Gulyás Gergely is kifogásolta a tervezett Vagyonvisszaszerzési Hivatal létrehozását. A kormányfő ekkor az ellenzéki képviselőkhöz fordult, és megkérdezte tőlük, támogatják-e a korrupció felszámolását és „a maffia elleni harcot”. A Tisza által javasolt átfogó csomag részeként emellett új alaptörvény bevezetése és a parlamenti mandátumok maximálása is szerepel 12 évben.
Forrás www.blikk.hu
