Sulyok Tamás még nem véleményezte Magyar Péter tervét.

Sulyok Tamás még nem véleményezte Magyar Péter tervét.

A Sándor-palota reagált, miután Magyar Péter hétfőn a parlamentben bejelentette, hogy kezdeményezi a jelenlegi köztársasági elnök megbízatásának megszüntetését. Sulyok Tamás hivatala hangsúlyozta a jogállamiság elvének tiszteletben tartását.

A köztársasági elnök egyelőre nem kommentálta a javaslatot, de ismételten felhívta a figyelmet a jogállamiságra, és figyelmeztetett a közhatalom önkényes gyakorlásának veszélyeire, valamint a kétharmados parlamenti többség korlátlan kihasználásának ellenállására – tette közzé a Népszava a Sándor-palota tájékoztatása alapján.

Magyar Péter sajtótájékoztatóján bemutatta az alaptörvény módosításának terveit, majd kijelentette, hogy ha Sulyok Tamás nem írja alá a saját menesztését is tartalmazó javaslatot, az az Alaptörvény megsértését jelentené. Ilyen esetben megfosztási eljárást indítanak ellene.

A miniszterelnök kiemelte, hogy olyan új államfőt szeretnének választani, aki a nemzet egységét képviseli. Magyar Péter úgy fogalmazott, hogy az új köztársasági elnöknek tisztában kell lennie azzal, hogy megbízatása akár ideiglenes is lehet, mivel a tervezett alaptörvény-módosítás miatt a megválasztott államfő mandátuma is megszűnhet.

A miniszterelnök említette azt is, hogy nem lenne akadály, ha az új köztársasági elnök a jelenlegi kormány egyik tagja lenne, de nem zárta ki, hogy a jelölt politikán kívülről érkezzen.

A tervek szerint az új köztársasági elnököt Sulyok Tamás mandátumának megszűnését követően 30 napon belül választanák meg. Magyar Péter konkrét jelöltet még nem nevezett meg, de várakozása szerint augusztus 20. előtt már új államfője lehet az országnak.

Bár korábban felmerült a közvetlen köztársasági elnök választásának lehetősége, ezt végül elvetették, mivel hamarosan átfogó alkotmányozási folyamat kezdődhet, így az átmeneti időszak során a parlament választaná meg az államfőt.

Forrás www.blikk.hu