„Közép-Európa nem csupán egy földrajzi fogalom, hanem a sorsunk” – idézte Milan Kundera szavait Magyar Péter miniszterelnök a parlamenti napirend előtti felszólalásában. A kormányfő a V4-es találkozón vesz részt Gödöllőn, ahol a lengyel, cseh és szlovák miniszterelnökökkel találkozik.
„A magyarok, lengyelek, csehek és szlovákok jól tudják, miről beszélt Milan Kundera. Ismerik azt az érzést, hogy a saját jövőjükről idegen fővárosban döntenek. (…) A magyarok ezt különösen átérzik” – tette hozzá, kiemelve, hogy ezek a nemzetek pontosan tudják, milyen érzés visszaszerezni a szabadságot.
Magyar Péter szerint az Orbán-kormány ideje alatt a Visegrádi Négyek együttműködése mélypontra jutott, holott ez senkinek sem volt a javára. A miniszterelnök rámutatott, hogy bár vannak komoly viták az országok között – mint például Magyarország és Szlovákia között a kisebbségek kérdésében – a V4 országai alapvetően közös jövőt képzelnek el.
A kormányfő elmondta, hogy a gödöllői megbeszélésen a következő évtizedek gazdasági céljaival foglalkoznak, többek között az észak-déli energetikai és közlekedési kapcsolatok kiépítésével, a fejlesztési politikák összehangolásával és a stratégiai beruházásokkal.
„Azért dolgozunk, hogy a visegrádi együttműködés a régió egyik legfontosabb motorja legyen. (…) Ez az a munka, amit ma elindítunk” – tette hozzá a délutáni találkozóra utalva.
A mai találkozóról további információkat itt talál.
Forrás hvg.hu
