A parlament keddi ülésén döntést hozott a hatósági üzemanyagárak eltörléséről: a javaslatra 130 képviselő szavazott igennel a 199-ből. E mellett megszavazták azt a törvényjavaslatot is, amely alapvetően módosítja a közszolgálati médiát, valamint további törvénymódosításokat is jóváhagytak az uniós források lehívásának érdekében.
Az Országgyűlés keddi rendkívüli ülésén többek között a közmédia átalakításáról döntött. A Hantosi István, Melléthei-Barna Márton és Kulcsár Krisztián képviselők által benyújtott javaslat alapján a megszűnő Közszolgálati Közalapítvány helyét a Független Közmédia Testület veszi át, amely a új közszolgálati médiavállalatok tulajdonosi jogait fogja gyakorolni. A döntést 145 igennel és 39 nem ellenében fogadták el.
Az átalakítás keretében az MTVA beolvad a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt.-be, és az így alakult szervezet a Magyar Rádió és Televízió Nonprofit Zrt. néven folytatja tevékenységét. Ezenkívül újra megalakul az önálló MTI Nonprofit Zrt., amely külön közszolgálati médiatartalom-szolgáltatóként működik tovább. A változások egyik legfontosabb eleme a Sajtóalap létrehozása, amely az MTVA helyébe lép. Ennek célja nem a közmédia működtetése, hanem a független médiaszolgáltatók, közösségi média platformok, közszolgálati műsorok, valamint az „etikus újságírás normái szerint működő sajtótermékek” támogatása.
A közösségi uniós forrásokhoz való hozzáférés érdekében is törvénymódosítások történtek. A büntető törvénykönyv részeként bekerült, hogy akár két évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető az, aki a vagyonnyilatkozatában valótlan adatokat közöl, elhallgatja a tényeket, vagy más módon eltitkolja azokat. Az Integritás Hatóság hatásköre is bővül, így mostantól bármely érintett személytől vagy intézménytől adatokat kérhet, ellenőrizheti a vagyonnyilatkozatokat, és bírságokat szabhat ki. A csomag része a közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványok (kekvák) rendszerének átalakítása és a közbeszerzési összeférhetetlenségi szabályok szigorítása is.
A jogszabály végül 142 igen, 39 nem szavazattal és 3 tartózkodással került elfogadásra az Országgyűlés által.
A parlament 130 igen, 36 nem szavazattal és öt tartózkodással fogadta el a Kapitány István gazdasági és energetikai miniszter által benyújtott törvénymódosítást az üzemanyagárak megszabásáról és a biztonsági készletezésről. Az üzemanyagokra vonatkozó hatósági árak eltörlését az nemzetközi energiapolitikai helyzet javulásával indokolták – számolt be az MTI.
A jogszabály az üzemanyagárak eltörlése mellett lehetőséget ad a kereskedelempolitikáért felelős miniszternek, hogy a jövőben rendeletben határozza meg a benzin és a gázolaj hatósági árát. Ezt a piaci viszonyok drámai megváltozása esetén fogja tudni megtenni, figyelembe véve a fogyasztók érdekeit.
Forrás www.blikk.hu
