Péntek éjfélig megnyújtották a másodfokú hőségriadót, szombat 0 órától pedig az ország egész területére harmadfokú riasztást léptettek életbe az országos tiszti főorvos által – tájékoztatta a katasztrófavédelem és a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK).
Az elmondottak szerint a következő napokban is tartósan extrém hőség várható, ami mind fizikailag, mind mentálisan megterheli a szervezetet. A legnagyobb veszélyben a kisgyermekek, az idősek, a várandós nők és a szív- és érrendszeri betegségben szenvedők vannak.
A hatóságok ismét kérik, hogy a forróságban mindenki fokozottan figyeljen saját magára és másokra.
Hőség idején kiemelten fontos a rendszeres folyadékbevitel, amely nem csupán a szomjúság érzetére kell, hogy alapozódjon, hanem megelőző jellegű kell legyen. Az alkoholos, koffeines és magas cukortartalmú italok növelik a kiszáradás kockázatát, ezért ezek fogyasztását érdemes elkerülni.
A javaslatok szerint a kültéri programok – fesztiválok, sportesemények vagy strandolás – során tudatosan készülni kell a hőségre. A legmelegebb órákban kerüljük a közvetlen napfényt, és inkább húzódjunk árnyékba vagy légkondicionált helyiségbe. Viseljünk világos színű, jól szellőző ruházatot, UV-védelemmel ellátott napszemüveget, és használjunk magas faktorszámú napvédő krémet és ajakápolót.
Vízparti pihenéskor felhevült testtel ne ugorjunk egyből a vízbe, hanem fokozatosan hűtsük le a szervezetünket. Figyeljünk arra is, hogy a meleg időjárás miatt lokális zivatarok is kialakulhatnak, ezért érdemes figyelemmel kísérni a viharjelzéseket.
Végül hangsúlyozták, hogy
a gyermekeket és háziállatokat sose hagyjuk egy pillanatra sem a parkoló autóban.
Forrás hvg.hu
