A Visegrádi Négyek vezetői Magyar Péter miniszterelnök meghívására, hosszú idő után, újra találkoztak Magyarországon. Az esemény, amely a budapesti és gödöllői csúcstalálkozók keretében zajlott, célja a regionális együttműködés újbóli elindítása és a legfontosabb európai uniós döntések összehangolása volt. A keddi esemény forgalmi változásokat is okozott, emellett a megbeszélések után sajtótájékoztatót is tartottak a résztvevő országok vezetői.
Cikkünk folyamatosan frissül.
A miniszterelnökök, köztük Magyar Péter, aki Budapesten és Gödöllőn fogadta lengyel, cseh és szlovák kollégáit, az EU jövőjét érintő kérdésekről egyeztettek. A Visegrádi Négyek eddig meghatározó szereplők voltak az uniós politikában, azonban az orosz-ukrán konfliktus és néhány belső nézeteltérés következtében az együttműködés egy időre gyengült. A megbeszélések célja az volt, hogy újra összehangolják lépéseiket, különös figyelmet fordítva az EU hosszú távú költségvetésére és a zöld megállapodásra.
A találkozó napján jelentős forgalmi korlátozások léptek életbe. A Gödöllői Királyi Kastély zárva volt a látogatók előtt, és a parkolókat, valamint a környező területeket is korlátozták a közlekedők számára. Az Ady sétányon például tilos volt megállni, a gyalogosok számára pedig meghatározott útvonalakat jelöltek ki.
Itt videón nézheti meg az eseményt:
A csúcstalálkozót követően rövid sajtótájékoztatót tartottak, melyen Magyar Péter miniszterelnök és kollégái a legfontosabb információkat osztották meg.
Magyar Péter nyitotta meg a beszámolót. „A V4 itt van újra!” – emelte ki a miniszterelnök. A 35 évvel ezelőtt létrehozott együttműködés évfordulóját is ünnepeljük – tette hozzá. Kifejtette, hogy közösen sokkal könnyebb eredményeket elérni – hangsúlyozta.
– Olyan V4-es együttműködést szeretnénk, amely kézzelfogható eredményeket produkál – mondta Magyar Péter. Ezt követően felsorolta azokat a témákat, amelyeket a csúcstalálkozó során tárgyaltak, mint például a mesterséges intelligencia, az energetika, az észak-déli közlekedés, valamint hogy a V4-ek továbbra is támogatják a Nyugat-Balkáni országokat.
– A térség stabilitása, fejlődése és perspektívája közös európai érdek – fogalmazott a kormányfő.
Robert Fico szlovák miniszterelnök / Fotó: Zsolnai Péter
Robert Fico, a szlovák miniszterelnök megköszönte a magyar vendégszeretetet, majd a V4-ek együttes erejéről beszélt. Szerinte az EU tagállamainak és a V4-eknek is reagálnia kell a világ minden tájáról érkező kihívásokra.
– Aktívan részt szeretnénk venni a döntések meghozatalában – mondta a szlovák kormányfő. Említette, hogy az illegális migráció megszüntetése a közeljövő egyik fontos feladata marad. Javasolta, hogy minden ülés előtt legyen egy koordinációs találkozó.
– Legyünk bölcsek, és csak olyan témákat tárgyaljunk, amelyek összekötnek minket, nem pedig elválasztanak – hangsúlyozta Robert Fico. Bemutatta a szlovák kormányzás négy alap pillérét, melynek a fejlődés részeként tekintett.
– Legyünk okosabbak, ravaszabbak és gyorsabbak, mint Kína – jegyezte meg, utalva Kína gyors reakcióképességére. Kiemelte, hogy az árak csökkentése elengedhetetlen a versenyképesség megőrzéséhez.
A második fontos témaként az EU bővítését említette, hangsúlyozva, hogy Ukrajna csatlakozási tárgyalásaival kapcsolatban a megfelelő feltételeket teljesítő országokat be kell vonni.
Harmadik pontként a határok védelmét, az egészségügyi és közlekedési fejlesztéseket, míg negyedik pontként az emberek közötti kapcsolatokat és együttműködést emelte ki, mint a V4-ek működésében fontos tényezőket. Hozzáfűzte, hogy a V4 Plusz keretein belül hamarosan Írország vezetőivel is találkoznának.
Zárásként meghívta a V4-ek vezetőit egy következő összejövetelre.
Andrej Babis cseh miniszterelnök / Fotó: Zsolnai Péter
Andrej Babis cseh miniszterelnök kellemes emlékekkel idézte fel a V4-es találkozókat. Szerinte e négy ország jelenti Európa jövőjét, és biztos benne, hogy a jövőben is sikeresen működnek együtt.
Beszélt az Ukrajnában zajló háborúról, az EU bővítéséről, energetikai politikáról, valamint a következő NATO-ülésről. Tervei között említette az Írországgal való egyeztetéseket, mint a V4 Plusz tagállamainak bővítését.
Donald Tusk lengyel miniszterelnök / Fotó: Zsolnai Péter
Donald Tusk lengyel miniszterelnök a sajtókérdések előtt a V4-ek közös történelmi és gazdasági kapcsolatáról beszélt, kiemelve a jövőbeli együttműködés gördülékenységét. Hangsúlyozta, hogy sokkal több közös érdek fűzi össze a tagállamokat, mint ami elválasztja őket.
– A V4-ek lehet a legnagyobb hatalom, ha visszatérünk a kölcsönös bizalomhoz és megértéshez – mondta Donald Tusk, aki szerint az egyeztetések nagyon ígéretesen alakultak a rövid idő ellenére is.
Szondi Vanda kérte az újságírókat, hogy mindenki a saját miniszterelnökének szólítsa meg kérdésekkel, figyelembe véve az idő rövidségét.
– Alapvető probléma forrása volt a lengyel-magyar kapcsolatokban, hogy az utóbbi években a korábbi magyar kormány egy olyan irányt választott, ami nem volt elfogadható a lengyel kormány számára – válaszolt Magyar Péter. Hangsúlyozta, hogy nem véletlen, hogy kinevezése után első útja Lengyelországba vezetett.
Donald Tusk ezt követően azt mondta, hogy Orbán Viktor korábbi politikája a határokat átlépve zárta le a lehetőségeket a szorosabb együttműködéshez, így a lengyel-magyar kapcsolatok romlásához is hozzájárult.
– Jelenleg nem tervezünk új állandó tag bevonását az együttműködésbe, de meghívott vendégeink lesznek az eseményeken, amit szerintem mindannyian egyetértenek – mondta Magyar Péter a V4-ek működésével kapcsolatos újságírói kérdésre.
Forrás www.blikk.hu
