A jobboldali médiabirodalmon végigsöprő leépítésekre Tanács Zoltán tudományos és technológiai miniszter reagált egy Facebook-bejegyzésben, miután kiderült, hogy a Mandiner hatvan embertől válik meg, a kormányközeli Mediaworks pedig sorra szünteti meg vagy ritkítja a kiadványait.
A miniszter szerint „megszűnőben van a hazugsággyár” és „miközben a NER vergődik, mi, közösen elkezdhetjük felépíteni azt az országot, amelyben élni szeretnénk”.
Kár értük? Szerintem nem, bár ezt alapvetően nem egy politikusnak kell megmondania
– fogalmazott.
Érvelése szerint a piac jól tudja, mire van igény, és egy tisztességesen, átlátható módon finanszírozott terméknél egyetlen dolog számít, hogy van-e rá kereslet. A most leépítő lapokról azt írta, nem sajtótermékeket árultak, hanem propagandát gyártottak.
A miniszter a kirúgott munkatársakat következetesen „propagandistáknak” nevezte, és úgy fogalmazott, számukra most eljött az igazság pillanata, így a piacon kell munkát keresniük, akárcsak a tisztességes magyar emberek millióinak.
A Tisza-kormány semmiféle olyan intézkedést nem hozott és nem is fog, ami korlátozná a sajtószabadságot. A Mediaworks összeomlása annak a beismerése a tulajdonosai részéről, hogy ez a cégcsoport ebben a formában SOHA nem volt piaci alapon életképes. A kormányzat bukása után, a közpénzcsapok elzárása elegendő volt ahhoz, hogy a hazug híreket, lejáratásokat, valóságtorzító publikációkat szakmányban gyártó gépezet megtörjön
– emelte ki a tárcavezető, hozzátéve: „Most eljött az igazság pillanata számukra is: lehet munkát keresni a piacon.”
Tanács álszentségnek nevezte, hogy a szerinte ellenzékbe szorult Fidesz most a sajtószabadságot és a veszélybe kerülő családokat félti, miközben korábban a most elbocsátott munkatársak „közpénzből, lejáratásokkal és gyűlöletkeltéssel” tettek tönkre embereket.
A miniszter külön kitért arra a felvetésre, hogy a jobboldali lapokat a „nemzeti nagytőke” mentheti meg. Ezt a lehetőséget épp a Mandiner maradó munkatársai vetették fel a leépítésekről szóló írásukban. Tanács szerint ebben tévednek.
Úgy fogalmazott, a NER oligarchái nem nemzeti nagytőkések, hanem többségükben „strómanok”, akiknek a cégei állami megrendelések nélkül nem versenyképesek, és a Lounge-csoport mintájára a piacon „egy pillanat alatt” elvéreznének. Szerinte ezek a szereplők legfeljebb akkor támogatnák a jobboldali sajtót, ha abból hasznuk származik, például több megrendelés vagy a börtön elkerülése.
(Borítókép: Tanács Zoltán 2026. május 11-én. Fotó: Tövissi Bence / Index)
Olvasd tovább itt: index.hu
