Vitézy bejelentése, de a járműjavítók másképp látják.

Vitézy bejelentése, de a járműjavítók másképp látják.


Vitézy Dávid azt írta, az üzemben egy éve áll a munka. A csaknem 800 embert foglalkoztató járműjavító teljes talpra állítása szerinte hosszabb időt vesz majd igénybe.

„Amiben viszont azonnal tudtunk lépni, az az InterCity és hálókocsi fővizsgáztatási tevékenység újraindítása volt az új tulajdonos, a MÁV részéről” – tette hozzá.

Egyúttal jelezte, hogy bár ez nem hoz mindenben azonnali megoldást, mert sokszor részegységek vagy alkatrészek szállítása hónapokba telik. Ráadásul a DJJ fizetésképtelensége miatt eddig nem tudott megbízható partner lenni. Ennek azonban vége, a MÁV a járműjavító mögé állt és ennek köszönhetően a beragadt IC- és hálókocsik forgalomba állítása újrakezdődhet – jelentette ki.

A miniszter a posztban felidézte, úgy vette át a tárcát Lázár Jánostól, hogy a MÁV meglévő szerelvényeinek negyede nem volt forgalomképes, mert javításra vagy fővizsgára várt.

„Ennek egyik fő oka, hogy az elmúlt években először kijátszották a Dunakeszi Járműjavítót az oroszoknak és a gazdasági hátországnak, majd amikor az üzlet mégsem bizonyult elég jövedelmezőnek, hagyták csődbe menni, hogy végül az államnak kelljen visszavennie a céget” – fogalmazott Vitézy Dávid.

Vitézy Dávid újraindította a fővizsgáztatást, ami eddig is ment

A poszt alatt a Dunakeszi Járműjavító egyik dolgozója azt írta:

Nem akarok ünneprontó lenni, de a fővizsga eddig is ment, szinte folyamatosan. Mi vagyunk leállítva, az egyiptomi részleg – tehát a gyár „fele” dolgozik, és a többiek fizetett időkereten várjuk, hogy visszadolgozhassuk a várakozást. Legyünk már teljesen hitelesek!

Az Indexnek más forrás is megerősítette, hogy a gyártás és a fővizsgáztatás eddig is zajlott, csak a beszerzés vált nehézkessé. Az „egyiptomi részleg” az Észak-Afrikai országnak szánt 1350 darabos személykocsi-megrendelésen dolgozna, amelyet eredetileg az orosz Transmashholdinggal közösen teljesítettek volna, és amely azután lehetetlenült el, hogy az Európai Unió az orosz-ukrán háború miatt szankciókat vetett ki az orosz partnerre. A Transmashholding ezután kiszállni kényszerült a projektből, a Dunakeszi Járműjavítónak pedig továbbra is teljesítenie kellett a nagyszabású szerződésből rá háruló feladatokat – ezt azonban csak jelentős veszteséggel tudta folytatni. Szó sincs tehát semmilyen Oroszországnak való „kijátszásról”.

A Fidesz-kormány ezek után megpróbálta megmenteni az ország járműipara szempontjából stratégiai jelentőségű gyárat, először pénzinjekciókkal, majd felvásárlással. Tehát nem „hagyták csődbe menni, majd felvásárolták”, hanem így tudták gazdasági öngyilkosság nélkül megmenteni a céget.