Átfogalmazva:
A tűző napon, míg az Uzsoki Utcai Kórházat látogatta, Magyar Péter miniszterelnök éles üzenetet küldött a legfőbb ügyésznek. A kormányfő csütörtök délután három óráig adott időt arra, hogy a legfőbb ügyész nyilvánosan tájékoztassa a bonyolult ukrán „aranykonvoj” ügy állásáról.
„Milyen állapotban van az aranykonvoj nyomozása, tisztelt legfőbb ügyész úr?” – kérdezte Magyar Péter, aki hangsúlyozta, hogy a közvéleményt rendkívüli módon foglalkoztatja, hogy eddig kiket hallgattak ki gyanúsítottként, miért éppen őket választották, és kik lehetnek még a hatóságok látókörében – írta a telex.hu.
A miniszterelnök figyelmeztette Nagy Bálint Gábort, hogy ha délután háromig nem ad tájékoztatást, ő maga fogja felfedni a nyilvánosság előtt néhány rendelkezésére álló, „meglehetősen érdekes és fontos” információt.
A feszültség nem véletlenül növekedett meg a kormány és a legfőbb ügyész között. Magyar Péter egy hétfői sajtótájékoztatón elmondta, hogy információi szerint Nagy Bálint Gábornak hamarosan távoznia kell a posztjáról, és a kabinet arra számít, hogy a legfőbb ügyész önként lemond. Amikor arról kérdezték, hogy az elbocsátás összefügg-e a Központi Nyomozó Főügyészség vezetője, Fürcht Pál ügyével, a miniszterelnök csupán annyit válaszolt: „Összefügghet.”
Magyar Péter végül egy Facebook-posztban is megerősítette üzenetét:
Mi az az aranykonvoj ügy?
A botrány március 5-én robbant ki, amikor a Terrorelhárítási Központ (TEK) kommandósai akciót indítottak hét ukrán állampolgár furgonja ellen, és 27 milliárd forint értékű aranyat és valutát foglaltak le.
Bár a szállítmányt küldő osztrák Raiffeisen, a fogadó ukrán Oscsadbank és a fuvarozók ügyvédje szerint ez egy teljesen legális, Ausztriából Ukrajnába irányuló pénzszállítmány volt, az akkori Orbán-kormány azonnal pénzmosásról beszélt, és azt állították, hogy a pénzből a Tisza Pártot finanszírozzák.
Végül a választások után az új kormány visszaszolgáltatta a pénzt, így Volodimir Zelenszkij ukrán elnök május elején hivatalosan is megköszönhette Magyarországnak a „civilizált lépést”, miután teljesen visszakapta a korábban jogtalanul lefoglalt 27 milliárdos szállítmányt.
Forrás www.blikk.hu
