Szabó Tímea közösségi oldalán megfogalmazta, hogy a mandátumkorlátozásra vonatkozó javaslat figyelmeztető jel, amit komolyan kellene venni a demokratikus értékek megőrzése érdekében. Ellenkező esetben könnyen ugyanazokat a körülményeket tapasztalhatjuk, mint Orbán Viktor hatalomra kerültét követően. A választójog és választhatóság adminisztratív akadályozása nem különbözik attól, amit a Fidesz képviselt.
A Párbeszéd egykori országgyűlési képviselője a 24.hu-nak adott interjúban kifejtette véleményét Tisza mandátumkorlátozási tervéről. Az Origo hírei alapján Magyar Péter miniszterelnök a múlt héten ismertetett egy javaslatot, amely szerint az országgyűlési képviselői mandátum legfeljebb tizenkét évre lenne korlátozva, és ezt az új szabályt az első következő parlamenti választász alkalmával alkalmaznák. Ennek értelmében az a jelölt, aki addigra legalább tizenkét évet töltött el képviselőként, nem indulhatna a választáson. A javaslat célja a demokratikus megújulás erősítése és a hatalom megszilárdulásának megakadályozása.
Szabó Tímea válaszában kifejtette, hogy bár több helyzetben egyetértene a Tisza-kormány intézkedéseivel, mégis aggályosnak tartja a tervet, mivel az sérti az Emberi Jogok Európai Egyezményét, és a politikai ellenfelek adminisztratív szintű korlátozása az előző Fidesz-kormány módszereihez hasonlít. Mint fogalmazott, Európában sehol nem létezik hasonló szabályozás.
Említette, hogy a Fidesz-kormány megszűnése után szeretnék visszaállítani a demokráciát, de ha az Orbán-rendszerhez hasonló módszereket alkalmaznánk a politikai ellenfelekkel való leszámolásra és a választói akarat korlátozására, akkor az nem a demokrácia és jogállam helyreállítását jelentené. Ugyanakkor megjegyezte, hogy bizonyos közjogi méltóságok esetében az időkorlátozás indokolt lehet, ami más európai országokban is elfogadott, mivel ez nem érinti a népképviseletet, ahogyan azt az európai jogszabályok is definiálják.
Forrás www.origo.hu
