Magyarországon rendkívül magas, 70-75% közötti a támogatottság az eurózónához való csatlakozás iránt – nyilatkozta a miniszterelnök Kiriákosz Pierakákisszal, az Eurogroup elnökével folytatott pénteki megbeszélés után Budapesten. Magyar Péter megjegyezte, hogy a nem eurózónás országok közül Magyarország lakóinak kedvezménye a legmagasabb a csatlakozás szempontjából.
A miniszterelnök emlékeztetett arra, hogy ez nem mindig volt így, de az utóbbi években a magyar emberek azt észlelték, hogy a nem eurózóna tagjaként instabilitás, kiszámíthatatlanság, gazdasági visszaesés, magas infláció, elszegényedés, külföldi befektetések és alacsony bérek sújtják őket.
A kormány célja, hogy 2030 körül Magyarország teljesítse az eurózónához való csatlakozás feltételeit, amelyek a maastrichti kritériumokra épülnek. Jelenleg azonban Magyarország egyetlen feltételnek sem felel meg, és 22 éve csatlakoztunk az Európai Unióhoz, amely a lehetőség szempontjából közelebb hozott minket az eurózónához.
Magyar Péter megjegyezte, hogy a piac bizalma a Tisza-kormányban stabilan és folyamatosan növekszik, ezt a forint erősödése és a kötvényhozamok csökkenése is tükrözi.
Hangsúlyozta, hogy tanulnunk kell más országok tapasztalataiból, és fontos, hogy a magyar viszonyokhoz igazítsuk ezeket a megoldásokat. Közben fontos az őszinte kommunikáció a lakossággal, felnőttként kell kezelni őket, és közösen kell döntéseket hozni.
Kármán András pénzügyminiszter is megszólalt a sajtótájékoztatón, elmondva, hogy a kormány benyújtja a felülvizsgált középtávú költségvetési tervet, amely bemutatja az euró bevezetésének előfeltételeit. Továbbá megvitatták az uniós források feloldásának eredményeit és azokat a lépéseket, amelyek szükségesek a források felhasználásához Magyarországon.
A pénzügyminiszter beszélt az euróhoz való csatlakozás feltételeiről, az Európai Bankunióhoz történő önkéntes csatlakozás lehetőségéről, valamint a versenyképesség javításának módjairól és a tőkepiacok fejlesztéséről is.
Forrás www.origo.hu
