A honvédelmi miniszter azonnali belső vizsgálatot kér a vezérkari főnöktől a 2025 márciusi újdörögdi gyakorlótéren történt kézigránát baleset ügyében, amelyről szombaton a Facebook-oldalán számolt be.
A miniszter kifejtette, hogy tiszteletben tartja az ügyészség döntését, és a büntetőjogi felelősség megállapítása nem az ő hatáskörébe tartozik. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy létezik egy másfajta felelősség, ezért hozta meg azt a nehéz, de szükséges döntését.
Elmondta, hogy az ügyészség álláspontjával ellentétben a sérült és ők maguk sem értenek egyet. Szerinte egy olyan eset, amelyben egy személy mindkét kezét elveszítette, nem maradhat következmények nélkül.
Ruszin-Szendi Romulusz hozzátette: meg kell vizsgálni, van-e katonai vagy szakmai, esetleg politikai felelősség a történtekben. Kiemelte, hogy nemcsak az érintett személyek, hanem az egész társadalom is válaszokat vár ezekre a kérdésekre.
A miniszter tájékoztatta a közvéleményt, hogy a vizsgálat körülbelül hatvan napig tart, és az eredményét nyilvánosságra fogják hozni.
A bejegyzésében hangsúlyozta, hogy a vizsgálat szükséges a fiatal nő iránti tiszteletből, aki a hazája szolgálatára törekedett, és ezért olyan árat fizetett, amelyet senkinek nem szabadna megfizetnie.
A baleset 2025 márciusában történt a Magyar Honvédség újdörögdi gyakorlóterén, amikor egy, kormánytisztviselők számára szervezett önkéntes honvédelmi kiképzésen a fiatal nő kezében egy éles kézigránát robbant fel, minek következtében mindkét kezét elveszítette.
Forrás hvg.hu
