Éjszakai extra terhelés a sürgősségi ellátásra.

Éjszakai extra terhelés a sürgősségi ellátásra.


„A jelenlegi hőhullám jelentős megterhelést ró mindannyiunk szervezetére és a mindennapi életre. A tartósan magas nappali hőmérséklet, az éjszakai lehűlés elmaradása és a párás levegő fokozza a kimerültséget, a fejfájást, a szédülést és a rosszullétek kockázatát. Ilyenkor romlik a koncentrálóképesség, nagyobb eséllyel következnek be súlyosabb közlekedési vagy munkahelyi balesetek” – kezdte vasárnapi Facebook-bejegyzését Hegedűs Zsolt. 

Az egészségügyi miniszter újfent aláhúzta, hogy az idősek, a kisgyermekek, a várandósok, a szív- vagy tüdőbetegségben szenvedők, valamint a szabadban vagy meleg munkakörnyezetben dolgozók vannak kitéve a legnagyobb veszélynek. Hegedűs Zsolt szombaton a Pride-ra kilátogatóknak üzent, míg most összességében osztott meg hasznos tudnivalókat. 

  • A legfontosabb védekezés a bőséges folyadékfogyasztás, lehetőleg víz vagy cukrozatlan ital formájában.
  • Kerüljük a tűző napot, a nehéz fizikai munkát és a sportolást a legmelegebb órákban, különösen 11 és 16 óra között.
  • Viseljünk könnyű, világos ruházatot, használjunk sapkát, kalapot, napszemüveget és fényvédő krémet.
  • A lakásokat, munkahelyeket lehetőség szerint reggel és késő este szellőztessük, napközben pedig árnyékolással próbáljuk mérsékelni a felmelegedést.
  • Kérjük, figyeljenek egymásra is: az egyedül élő, idős vagy beteg hozzátartozókat érdemes gyakrabban felkeresni.

Hegedűs Zsolt arról is írt, hogy ebben az időszakban a sürgősségi ellátásra is többletterhelés jut, mivel az emberek inkább a reggeli, esti, éjszakai időszakban keresik fel az intézményeket. Ekkor kevesebb dolgozó látja el a betegeket, ezért a nem sürgős esetekben jelentősen megnövekedhet a várakozási idő. 

„Kérjük, hogy a sürgősségi osztályokat valóban csak indokolt, halaszthatatlan esetben keressék fel! Életveszélyes tünetek, zavartság, ájulás, mellkasi fájdalom, nehézlégzés, súlyos kiszáradás vagy hőguta gyanúja esetén természetesen azonnali ellátásra van szükség. Enyhébb panaszok esetén elsőként a háziorvosi, ügyeleti vagy telefonos tanácsadási (1830) lehetőségeket javasolt igénybe venni” – fogalmazott az egészségügyi miniszter. 

Kiemelte, hogy a várótermek klimatizálása nem mindig tud lépést tartani a külső hőmérséklettel. Rámutatott, hogy az ajtók folyamatos nyitása és zárása, valamint a nagy betegforgalom miatt könnyen felforrósodhatnak a várótermek. Arra kérte a sürgősségi ellátásra érkezőket, hogy vigyenek magukkal vizet vagy egyéb folyadékot.

A kánikulai időszak az átlagosnál nagyobb megterhelést ró mind a lakosságra, mind az egészségügyi dolgozókra, ami fokozott odafigyelést és együttműködést igényel mindenki részéről

– zárta gondolatait.

Még nincs vége, de már lehet látni a végét

Vasárnap folytatódik az a hőhullám, amelyet a Magyarország fölé tornyosuló hőkupola okoz. A legmagasabb nappali hőmérséklet vasárnap 35 és 40 fok között alakul, érdemi lehűlést pedig az éjszakák sem hoznak. A kánikula várhatóan kedden tetőzik, szerdán ugyanis már erőteljes gomolyfelhő-képződés várható. Zápor és zivatar többfelé előfordulhat – derül ki a HungaroMet előrejelzéséből.

(Borítókép: Hegedűs Zsolt 2026. május 11-én. Fotó: Papajcsik Péter / Index)