Támogatás nélkül bezárásra hívnak a független kutak.

Támogatás nélkül bezárásra hívnak a független kutak.

Benzinkút. A képen illusztráció látható. (Fotó: Unsplash/Engin Akyurt)

A Független Benzinkutak Szövetsége figyelmeztető kútbezárásokat javasol a benzinkutak üzemeltetőinek. Az érdekképviselet szerint a közepes és kisvállalkozások üzemeltette kutak összesen 7,5-8 milliárd forintnyi veszteséget könyveltek el az árstop következtében, de támogatásban nem részesülnek. Ezen kívül kifogásolják, hogy egy miniszteri rendelettel bármikor újra bevezetik a védett benzinárat.

A Fidesz-kormány által bevezetett, a Tisza-kormány által meghosszabbított védett benzinár március óta jelentős, 7,5-8 milliárd forintos veszteséget okozott a magyar családi tulajdonú benzinkutak számára. A kár enyhítésére a Fidesz-kormány támogatási programot indított, de a Tisza-kormány, mint jogutód, nem kívánja ezt végrehajtani – áll a Független Benzinkutak Szövetsége (FBSZ) hétfői közleményében.

Az FBSZ a választások előtt megállapodott az akkori Energiaügyi és Nemzetgazdasági Minisztériummal, amely szerint a benzinkutak vállalták, hogy a választások napjáig fenntartják a veszteséges működésüket, míg a kormány támogatást ígért a veszteségek csökkentésére. Jelenleg azonban a benzinkutas szövetség honlapján megírta, hogy az új kormány nem kívánja végrehajtani az ígért támogatási programot.

A szövetség június 26-ára egynapos figyelmeztető bezárást hirdetett a károsult kis benzinkutak számára. – Nem tűrhetjük, hogy folyamatosan kizsákmányoljanak, és veszteséges működésre kényszerítsenek, figyelmen kívül hagyva tulajdonhoz és szabad vállalkozáshoz fűződő alkotmányos jogainkat! – olvasható a közleményükben.

Hozzátették: nem az a lényeg, hogy egy vállalkozó mely területen működik, hanem hogy egy jogállamban elfogadható-e, hogy egyetlen szektort kizárjanak a piaci szereplőkre vonatkozó alapvető garanciák alól.

Az érdekképviselet kifogásolja, hogy a védett benzinárat megszüntető törvényjavaslat lehetővé teszi a jövőbeni újra bevezetést. Az előterjesztés értelmében a jövőben a kereskedelempolitikáért felelős miniszter, Kapitány István gazdasági és energetikai miniszter, rendeletben határozhatná meg a benzin és gázolaj árát.

– A Tisza legújabb törvényjavaslata azonnal, bármiféle kontroll nélkül lehetővé tenné a káros árplafon újra bevezetését, figyelmen kívül hagyva a jogbiztonságot, és egyetlen személy szubjektív döntésére bízva több ezer magyar család egzisztenciáját. Ez nem demokrácia, nem Európa és nem jogállam, hanem Fidesz 2.0! Erre nem kaptunk felhatalmazást! – reagált a Független Benzinkutak Szövetsége. A szervezet kérte a Tisza képviselőit, hogy ne támogassák a törvényjavaslatot a jelenlegi formájában.

Facsinay Kinga

Nehezen kerülhető el a védett ár csapdája

Az elemzők azt javasolják az új kormánynak, hogy amint lehetősége nyílik rá, lépjen le az Orbán-féle beavatkozások útjáról, amelyek csak fenntartják a pazarlást és nem ösztönzik a hatékonyságot.

Forrás hang.hu