A vértesszőlősi siklóernyő-tragédia áldozatának hozzátartozói csaknem 130 millió forint kártérítést követelnek a Magyar Honvédségtől, miután a peren kívüli egyeztetés zsákutcába jutott, és a per bíróság előtt folytatódik – értesült a Telex.
Az áldozat családját képviselő ügyvéd a lapnak azt mondta, hogy arról beszélni sem kellene, hogy történt-e a károkozás, mivel a pilótát jogerősen elítélték. Tóth M. Gábor úgy fogalmazott, „most azt is vitatják, hogy a kártérítési felelősség alapja, a károkozó magatartás egyáltalán megtörtént-e vagy sem úgy, hogy egyébként a legsúlyosabb felelősségi formát meg tudta állapítani jogerősen a bíróság”.
Mint ismert, 2020. július 5-én segélyhívás érkezett Vértesszőlős közeléből arról, hogy egy siklóernyős – Oroszi Zsolt – egy fán rekedt a kora délutáni órákban. Hiába jelezte, hogy nincs szüksége a helikopteres segítségre, hogy lejöjjön a húsz méter magasból, mégis Pápáról érkezett a honvédségi mentés.
Az egyébként képzett alpinista csak egy felszerelést szeretett volna, hogy le tudjon mászni az ágak közül. Ez viszont már nem történt meg.
Szinte napra pontosan két évvel később vádat emelt az ügyészség a parancsnok ellen. A Budapesti Regionális Nyomozó Ügyészség légi közlekedés halált okozó gondatlan veszélyeztetésének vétségével vádolja azt a pilótát, aki a vértesszőlősi siklóernyő-balesetben a helyszínre küldött katonai helikoptert vezette.
Fotó: Olvasói fotó / Index
A közleményben felidézték: a Magyar Honvédség kutató-mentő egysége 2020. július 5-i szolgálata ellátásakor riasztást kapott arról, hogy Vértesszőlős közelében egy siklóernyős a fák közé zuhant. Miután a katasztrófavédelem a mentést a földről nem tudta végrehajtani, a vádlott a Mi–8 Rescue 34 típusú helikopterrel a helyszínt megközelítette, majd megkezdte a paplanernyőjével együtt egy fa lombkoronáján rekedt, sértetlen siklóernyős mentését.
Ezalatt a parancsnok – miután a csörlőzést veszélyesnek ítélte – többszöri rárepülést követően a helikopterrel elkezdte megközelíteni a siklóernyőst abból a célból, hogy a fedélzeten tartózkodó ejtőernyősök egy hatvan méter hosszú alpinkötélhez rögzítve egy másik, összetekert alpinkötelet engedjenek le a részére, amelynek segítségével saját erejéből leereszkedhet.
Ennek a mentési módszernek az elkezdésekor a vádlottnak fel kellett volna mérnie, hogy a rotorlapátvégek által keltett légörvények a fák ágainak letöréséhez és a fán rekedt paplanernyő belobbanásához vezethetnek, ezért az a sértettre nézve veszélyes – tartalmazza az ügyészség közleménye. Hozzátették: ennek ellenére a parancsnok az elvárható körültekintés – elsősorban a földfelszínen tartózkodó kárhelyszínparancsnoktól történő tájékozódás –, valamint a művelet következményeinek felmérése nélkül kezdte meg a feladat végrehajtását.
A helikopter által keltett turbulens légáramlat a siklóernyő belobbanásával járt, ami letörte azt a faágat, ahol a sértett tartózkodott, aki emiatt a földre zuhant. Az esés következtében a sértett életveszélyesen megsérült, majd egy hónappal később életét vesztette, míg a földön tartózkodó mentőtiszt a lezuhant ágak miatt nyolc napon belül gyógyuló sérülést szenvedett.
Elítélték a katonai helikopter pilótáját
Végül öt év után a Kúria lezárta a vértesszőlősi helikopter-baleset ügyét: 2025 novemberében harmadfokon ismét bűnösnek mondták ki a honvédségi helikopter pilótáját, és nyolc hónap, két évre felfüggesztett fogházbüntetésre ítélték. A döntés visszatért az elsőfokú ítélethez, miután a másodfokon eljáró bíróság korábban felmentette a parancsnokot.
„Ezen ügydöntő határozat ellen a másodfokú bírósági eljárásban a katonai ügyész fellebbezést jelentett be a vádlott terhére, bűnösségének megállapítása és büntetés kiszabása végett, amely a harmadfokú eljárásban eredményre vezetett” – olvasható a Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség sajtóközleményében.
Olvasd tovább itt: index.hu
