Most dől el a közmédia és a védett üzemanyagárak jövője.

Most dől el a közmédia és a védett üzemanyagárak jövője.

Kedden 9 órától újra összeült az Országgyűlés. Az ülés a megszokott módon a napirend előtti felszólalásokkal kezdődik, ezt követik a határozathozatalok.

A keddi ülésen a Ház szavazni fog az európai uniós források elérését célzó törvénymódosításokról. Ezt követően zárószavazás érékezik a közmédia átalakításáról, valamint a médiaszolgáltatásokkal és tömegkommunikációval kapcsolatos jogszabályok módosításáról. A parlament sürgősségi eljárásban tárgyalja az árak meghatározásáról és a behozott kőolaj biztonsági készletezéséről szóló törvények módosítását, és várhatóan még a nap folyamán döntés is születik. Tárgyalják azt a javaslatot is, amely fél évvel elhalasztaná az egységes országos örökbefogadási nyilvántartási rendszer bevezetését. Ezen kívül sürgős eljárásban kerülhet napirendre a polgármesteri és vármegyei közgyűlés elnöki javadalmazásának korlátozásával kapcsolatos módosítás, hogy július 1-jén hatályba léphessen.

A miniszterelnök, Magyar Péter napirend előtti felszólalásában Közép-Európa történelméről beszélt. Szerinte a régióban élők tudják, milyen érzés, amikor egy idegen főváros dönt róluk, és milyen az, amikor visszanyerik szabadságukat. Úgy vélte, nem véletlen, hogy a közép-európai népek között mindig is erős volt az együttműködési vágy, ez a kommunizmus bukása után még inkább megerősödött.

Magyar Péter kijelentette, hogy az Orbán-kormány újraélesztette az ország tragédiáját, és hogy a visegrádi együttműködés egy mélypontra jutott. Rámutatott, hogy bár a V4 országok között nem mindenben van egyetértés, például a felvidéki magyarság jogainak kérdésében, de az együttműködés alapja mindig is a közös érdekek felismerése volt.

A kormányfő hangsúlyozta, hogy a kedd délutáni gödöllői V4-es csúcstalálkozóra konkrét javaslatokkal érkezik az energiabiztonság, közlekedési folyosók és kulturális együttműködés terén. Célja a politikai bizalom helyreállítása, amely a visegrádi szövetség alapja volt.

Felszólalása végén idézte Donald Tusk lengyel miniszterelnök szavait a V4-ek újraéledéséről, és arra biztatta a tagállamokat, hogy erősítsék meg az együttműködést.

Toroczkai László felhívta Magyar Péter figyelmét, hogy mire beszélgetett, amikor Varsóban járt. Megemlítette, hogy Radoslaw Sikorski az Északi Áramlat felrobbantását ünnepelte, továbbá sérelmezte, hogy a Tisza Párt nem hitelesen képviseli a nemzeti szimbólumokat. Felszólította Orbán Anitát, hogy válaszoljon a nagyváradi apát brutális kilakoltatására, amelynek ügyében eddig nem kaptak érdemi választ.

Rétvári Bence is a közép-európai együttműködés fontosságát hangsúlyozta, külön kiemelve, hogy a Németország-V4 kereskedelmi forgalom már nagyobb, mint a Németország-Franciaország kereskedelmi forgalom, és a többi uniós tagállam is felismeri az együttműködés erejét.

Gulyás Gergely a visegrádi együttműködés erejét méltatta 2010 és 2021 között, és aggodalmát fejezte ki a Tisza-kormány jogállamra és demokratikus hagyományokra nézve tett lépései miatt.

Bujdosó Andrea Toroczkai Lászlónak címezte szavait, mondván, hogy ő a Ceausescu-korszakban nőtt fel, és nem tudhatja, milyen volt a román diktátor uralma. Kijelentette, hogy nem helyénvaló a régi diktatúra összehasonlítása a mai helyzettel, és támogatta a határon túli magyarok és az anyaországi magyarok együttműködését.

A cikkünk folytatódik.

Forrás www.blikk.hu