A Debreceni Semcorp gyáránál tűzoltók tartózkodtak 2026. február 18-án, miután az üzem oltórendszere aktiválódott (Fotó: MTI/Derencsényi István).
A lítiumion-akkumulátor-elválasztófilmet gyártó kínai Semcorp működését a kormányhivatal környezetvédelmi hatósága felfüggesztette környezetszennyezési okokból – írja az MTI.
Kifejtették, hogy a Hajdú-Bihar Vármegyei Kormányhivatal vízügyi-vízvédelmi hatósága kötelezte a Semcorp Hungary Kft.-t akkreditált mintavételre. A környezeti mintákat a monitoring kutakból, a csapadékvízelvezető-rendszerből és a tározóból kellett begyűjteniük. Bár a cég teljesítette a kötelezettséget, az eredmények késlekedve érkeztek meg a hatósághoz, emiatt egymillió forint bírságot kellett fizetniük. Ezt a döntést azonban megtámadták.
A vízügyi-vízvédelmi hatóság a késve beérkezett mintákból állapította meg, hogy több fém- és félfém komponens (mint például alumínium, bárium, cink, kadmium, kobalt, króm, lítium, mangán, nikkel, ólom, réz, vas, arzén) esetében túllépték a jogszabályi határértékeket. Ezen kívül kötelezték a céget a csapadékvíz-késleltető tározó vízzáró kialakítására, a monitoring kutak negyedéves vizsgálatára, a vizsgálandó anyagok körének bővítésére, valamint a több mint kétmillió forintos eljárási költség megtérítésére.
Papp László (Fidesz-KDNP) polgármester szerdán bejelentette, hogy a debreceni önkormányzat büntetőfeljelentést tesz a Semcorp környezetszennyezése miatt.
Forrás hang.hu
