Bús Balázs így érkezett a kecskeméti bíróságra.

Bús Balázs így érkezett a kecskeméti bíróságra.

Bús Balázs, Óbuda egykori polgármestere megérkezett a kecskeméti bíróságra, ahol a letartóztatásáról már csütörtökön dönthetnek.

Csütörtök reggel, nem sokkal 8 óra előtt érkezett meg Bús Balázs, Óbuda volt polgármestere és a Nemzeti Kulturális Alap alelnöke a Kecskeméti Járásbíróság épületébe. A volt politikust a hatóság kísérte be. Bús idegesnek tűnt, és nem mutatott különösebb lelkesedést. A tárgyalóterem előtt néhány percet beszélt védőügyvédjével, Papp Gáborral, mielőtt elkezdődött volna a bírósági eljárás.

Beszélgetés ügyvédjével / Fotó: Zsolnai Péter

Miután Bús Balázs belépett a tárgyalóterembe, a gyanúsítottak folyamatosan érkeztek a Kecskeméti Járásbíróságra. Fél 9 tájban U. A.-t, a Lechner Tudásközpont tanácsadóját és volt fideszes polgármestert is bevezették az épületbe.

U.A. is megérkezett a bíróságra / Fotó: Zsolnai Péter

Az ügyet Molnár Áron, művésznevén NoÁr indította el a választások után. A színész azt állította, hogy az NKA titkos kifizetőhelyként működött. Ennek nyomán kedden a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hat embert vett őrizetbe a „Nemzeti Kulturális Alap (NKA) pénzek” néven ismert ügy keretében, köztük Bús Balázst is.

A gyanú szerint a Hankó Balázs által irányított NKA 2024 decemberétől több mint ezer esetben, összesen 17 milliárd forint értékben osztott ki támogatásokat gyanús körülmények között művészeknek. Ezek a támogatások azonban csak korlátozott körben voltak elérhetők, és feltételezések szerint nem a művészeti tevékenységeket támogatták, hanem politikai célokat szolgáltak. Hankó korábban tagadta a kampánycélokra való felhasználást.

A Blikk tájékoztatása szerint a NAV több mint 17 milliárd forintot meghaladó hűtlen kezelés gyanújával hallgatott ki magas rangú Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) munkatársakat. Egyikük, B.G. a miniszteri kabinetben dolgozott, míg a másik, Z.N., a közigazgatási államtitkárság főosztályvezetője volt. A NAV továbbá kihallgatta a Nemzeti Kulturális Támogatáskezelő (NKTK) volt főigazgatóját, K.H.A.-t és volt kabinetvezetőjét, U.E.-t, valamint a Lechner Tudásközpont tanácsadóját, U.A.-t, akik az elköltött 17 milliárd forint elosztásáról döntöttek.

Forrás www.blikk.hu