Debreceni akkumulátorgyár: újabb vegyi anyag szivárgás.

Debreceni akkumulátorgyár: újabb vegyi anyag szivárgás.


A CATL debreceni gyára dietil-karbonát szivárgásáról adott ki közleményt. Tájékoztatásuk szerint a vállalat cselekvési terve alapján jártak el, így személyi sérülés nem történt. Belső vizsgálatot indítottak annak érdekében, hogy a jövőben hasonló esetre ne kerüljön sor.

A CATL Debrecen négyes gyártósora mellett mintegy 1 liter dietil-karbonát szivárgott ki egy tárolóból lefejtés közben csütörtökön 10 óra 30 perckor – közölte a vállalat az MTI-vel csütörtök délután.

A dietil karbonát egy színtelen, jellegzetes szagú folyadék, amit oldószerként használnak, vagy a dimetilkarbonát biztonságosabb alternatívájaként is használják a lítiumion-akkumulátorokban. Viszont tűzveszélyes, 25 Celsius-fok felett robbanásveszélyes lehet. 

A szakemberek az előírásnak megfelelően cselekedtek, öt percen belül elhárították a problémát, személyi sérülés így nem történt. A belső protokollnak megfelelően a szakemberek tűzoltóhomokkal és abszorbens anyagokkal itatták fel a kiszivárgott folyadékot, majd azt a veszélyes hulladéktárolóba szállították és átszellőztették az érintett helyiséget.

A CATL belső vizsgálatot indított

A vállalat belső vizsgálatot indított, hozzátették, annak eredményeit be fogják építeni a működési gyakorlatukba, hogy a jövőben elkerüljék a hasonló incidenseket. Mint írták, a CATL Debrecen teljes mértékben együttműködik a hatóságokkal az esemény kivizsgálása alatt.

Néhány hete a debreceni CATL-gyárra bírságot szabott ki a Hajdú-Bihar Vármegyei Kormányhivatal, amiért szabálytalanul engedte a csatornába a nyomáspróbához használt zöld színű folyadékot. 

Szerdán pedig a környezetvédelmi hatóság felfüggesztette a debreceni Semcorp tevékenységét, miután a monitoringkutakból, a csapadékvíz-elvezető rendszerből és a tározóból vett minták több fém és félfém esetében határérték-túllépést mutattak.