Magyar Péter 27 helyettes államtitkárt felmentett, 53-at kinevezett.

Magyar Péter 27 helyettes államtitkárt felmentett, 53-at kinevezett.

Magyar Péter miniszterelnök 13 tárcában 27 helyettes államtitkárral bontott szerződést, 53 újat nevezett ki, és 11 főtisztviselőt vett át az Orbán-kormánytól. A pénteki Magyar Közlönyben közzétett határozatok a minisztériumok vezetőinek javaslatain alapultak.

A korábbi hasonló átalakításra június 13-án került sor, amikor Magyar Péter 41 helyettes államtitkár felmentését és 36 kinevezését jelentette be, valamint a fizetési plafont 2,1 millió forintról 2,5 millióra emelte.

Az Orbán-kormány távozásakor 124 helyettes államtitkár dolgozott, és valószínűleg most sem lesz sokkal kevesebb. Ez a poszt elvileg a politikai változásoktól független, de egy ilyen jelentős kormányváltás során értelemszerűen sok változásra volt számítani. Magyar Péter által konzervált és államtitkárrá előléptetett egykori helyettesek, mint például Nemcsok Dénes a Vidék- és Településfejlesztési Minisztériumban, vitákat váltottak ki.

A miniszterelnök válasza az volt, hogy mindenki munkája alapján kerül megítélésre, nem pedig a múltja alapján.

A legújabb átalakítások során azokat a pozíciókat rendezték, amelyek májusban még nem voltak szabályozva. Többen még a régi vagy átnevezett minisztériumokban kapták a fizetésüket, de rendezetlen státusszal, közülük sokakat most végleg felmentettek.

A Belügyminisztériumban két helyettes államtitkárt mentettek fel, és egyet neveztek ki, akinek neve korábban kiszivárgott: Szántó Dávid, aki Kálnoki Kis Attila sportállamtitkár mellé került.

Az Egészségügyi Minisztériumban két távozó és négy újonnan érkező államtitkár van. Az Élő Környezetért Minisztériumban négyen távoznak, és kilencen érkeznek, de Dér Ádám, Szabó Csilla és Rentz Tamás Ádám a régi Agrárminisztériumból is maradnak, míg Szőke Balázs, aki korábban az Energiaügyi Minisztériumban dolgozott, ide került át.

A volt Nemzetgazdasági Minisztériumban dolgozó helyettes államtitkárok közül hatan a Gazdasági és Energetikai Minisztériumban maradnak, öten távoznak, és érkezik hét új főtisztviselő.

Az Igazságügyi Minisztériumból két államtitkár távozik, és egy érkezik. A Közlekedési és Beruházási Minisztériumban egyet felmentettek, egy lemondott, egyet pedig kineveztek.

A Külügyminisztériumban új kinevezést kapott Csaba Gábor, aki 2022 óta a Kulturális és Innovációs Minisztériumban dolgozott.

A Miniszterelnökségről egy főt mentettek fel. Az Oktatási és Gyermekügyi Minisztériumban ketten távoznak, négyen érkeznek; itt marad Sipos Imre, aki a Belügyminisztériumban munkálkodik.

A Pénzügyminisztériumból hárman távoznak, egy új érkezik, valamint átveszik Nagy Márton volt tárcájától Adorján Richárdot.

A Szociális és Családügyi Minisztériumból ketten távoznak, kilencen érkeznek, és négyen maradnak a Belügy korábbi szakterületéről.

A Társadalmi Kapcsolatokért és Kultúráért Minisztériumból hárman távoznak, és tizenkettő érkezik, köztük a másik Sipos Imre.

A Vidék- és Településfejlesztési Minisztériumból ketten távoznak, egy új fő érkezik.

Forrás hvg.hu