Szombatig adhatsz véleményt az Alaptörvény 17. módosításának tervezetéről, beleértve az országgyűlési képviselők 12 éves mandátumának limitálására vonatkozó részt. Érdekes, hogy a Tisza választások előtt ez a korlátozás is szerepelt az ígéretek között, így a szavazók áprilisban e tudatában támogathatták a párt jelöltjeit, most azonban vita folyik a javaslat érvényességéről. Magyar Péter a közösségi médián figyelmeztetett, hogy a javaslatokat már csak szombatig lehet véleményezni, de egy érdekes komment is megjelent a poszt alatt.
Az országgyűlési képviselők csak 12 évig lennének választhatók, tehát egy személy maximum három ciklust tölthetne az országgyűlésben. E tervezet célja, hogy megakadályozza, hogy olyan politikai személyek erősödjenek meg a hatalomban, akik nem érdemlik meg ezt. Sokakban a Fidesz–KDNP képviselői jutnak eszükbe, de nemcsak a jelenről, hanem a jövőről is kell gondolkodni. Ugyanakkor egyre több, jogos ellenérv merül fel, miszerint mi a helyzet azokkal a politikusokkal, akik a múltban vagy a jövőben a jól végzett munkájukkal elnyerték a választók bizalmát, így talán szeretnék, ha tovább képviselhetnék őket az országgyűlésben.
Ez összefügg azzal az ellenérvvel, amely szerint a korlátozás nem csupán a képviselőket, hanem a választók jogait is korlátozná, hiszen nem szavazhatnának azokra, akiket szeretnének. (Például arra, aki jól végezte a munkáját 12 éven át, így nincs ok arra, hogy ne folytathassa ezt.)
Magyar Péter miniszterelnök pénteken a Facebook oldalán tette közzé:
„Az Alaptörvény 17. módosításához érkezett 10 ezer észrevétel 95%-a támogatja a képviselői mandátum hosszának korlátozását. Szombatig tudsz véleményt küldeni.”
A tervezet véleményezésére itt van lehetőség. A miniszterelnök posztja alatt egy tartalmas komment is szerepel, amelyhez számos támogató hozzászólás járul. A kommentet egy ügyvéd írta, aki egy javaslatot tett arra, hogy a feltárt problémát hogyan lehetne megoldani.
A javaslat, amely közvetlenül Magyar Péternek szól, a következőképpen hangzik:
„Tisztelt Miniszterelnök Úr!
Mint ugyanazon az egyetemen végzett, azonos végzettséggel rendelkező, és ugyanabban az évben született ‘kolléga’, az országgyűlési képviselők mandátumának időbeli korlátozása kapcsán a közéleti vita során az alábbi észrevételt teszem.
Az új kormány megalakulásának egyik előnye a politikai önkorrekcióra való hajlandóság. A Tisza párt választási ígéretei között szerepelt a képviselők mandátumának időbeli korlátozása, ami mögött világos politikai szándék állt, és ami most viták tárgyát képezi a képviseleti demokrácia eltérő felfogása miatt.
A politikai önkorrekció és a választói akarat összhangjának eredményeképpen indokolt lenne a listás helyek és az egyéni választókerületek közötti megkülönböztetés.
Ha a mandátumszerzés időbeli korlátozása csak a pártlistára vonatkozna, míg az egyéni választókerület szerinti mandátumszerzés nem lenne korlátozva, a politikai akarat nemcsak a saját választóik erejéből származna, hanem minden választópolgár véleményét is tükrözné.
Ez világos helyzetet teremtene minden politikai oldal számára, hiszen ha egy politikus a listás mandátumot követően egyéni választókerületben is mandátumot nyer, valóban a választók bizalmát élve kívánna az országgyűlés tagja lenni, nem pedig politikai stratégiák részeként átadni a mandátumát.
Vannak politikai szereplők, akik 8/12 év után is a magyar országgyűlés tagjai lehetnek, míg másoknak már 4 év után sem lenne helyük, de legalább az előbbiekről hadd dönthessenek a választópolgárok a politikai önkorrekció új példájaként.
Tisztelettel,
dr. Csizmadia Gábor ügyvéd, állampolgár”
Összefoglalva: Egyéni szinten ne legyen korlátozás, hiszen a helyi választók tudják, kik dolgoznak értük, kit kívánnak támogatni. Listás szinten viszont valóban ne juthasson be olyan képviselő, aki már 12 éven túl van a szolgálatban. (Mert jelenleg a listáról bejuthat olyan képviselő is, aki egyéniben nem nyert: a listás mandátumokat a listák közötti elosztás alapján kapják a jelöltek, akikkel ezáltal elérhetők a parlamenti helyek.)
Forrás www.blikk.hu
