„Senkinek nem kívánom, hogy egyetlen személy vallomása alapján rendeljék el vele szemben a legsúlyosabb kényszerintézkedést, vagy akár állapítsák meg a büntetőjogi felelősséget egy ilyen bonyolult ügyben. Arról már nem is beszélve, hogy egy olyan ember [Z. Zsolt] vallomásáról beszélünk, akinek a vallomásának a hitelessége több szempontból is megkérdőjelezhető, és több ellentmondást is tartalmaz” – mondta a Budai Polgár című helyi lapnak Őrsi Gergely ügyvédje.
Morvai Attila megismételte korábbi, HVG-nek adott nyilatkozatát is, amely szerint a rendelkezésre álló ügyiratok tartalma alapján nem állapítható meg a megalapozott gyanú. Őrsi Gergely jogi képviselője a letartóztatás elrendelése mellett azt is sérelmezte, hogy a sajtóban több helyen is megjelent az ügy központi figurájának a vallomása.
Az ügyvéd elmondta: a polgármester jelenleg büntetőeljárás hatálya alatt áll, és letartóztatásban van, de az Alaptörvény szerinti ártatlanság vélelme őt is megilleti, így jogerős ítélet hiányában a polgármesteri jogait gyakorolhatja, illetve kötelezettségeit teljesítheti. „Ő maga ki is fejezte azt a szándékát, hogy a rendelkezésre álló szabályos keretek között el is akarja látni a feladatait” – jegyezte meg.
Egymás után buknak le a politikusok
A szerteágazó, mintegy kétmilliárd forintos korrupciós hálózat az óbudai visszaélések nyomozásával indult, ám a belső vallomásoknak köszönhetően mára elérte a nagypolitikát is. A hatóságok korábban egyezséget kötöttek Czeglédy Gergő volt óbudai alpolgármesterrel, majd az egész hálózat központi figurája, a parkfenntartási munkákat végző cégcsoport tényleges irányítója, Z. Zsolt is részletes, terhelő vallomást tett.
Z. Zsolt vallomása alapján a bíróság már négy ismert politikus − a szocialista Molnár Zsolt, a fideszes Láng Zsolt és Puskás Péter, valamint a II. kerületi polgármester, Őrsi Gergely − 30 napos letartóztatását rendelte el. Rajtuk kívül momentumos politikusok is érintettek az ügyben. A gyanú szerint a vállalkozó éveken át rendszeresen több tíz millió forintnyi kenőpénzt, „nyereségből visszaosztott” összegeket juttatott hivatalos személyeknek a túlárazott, esetenként fiktív kertészeti és közétkeztetési tenderek biztosításáért.
Őrsi Gergelyt név szerint is említették
Június 4-én a Központi Nyomozó Főügyészség 12 újabb személyt gyanúsításáról adott ki közleményt, így összesen 32 gyanúsítottja lett az ügynek, amelyben a vád szerint egy parkfenntartási és közétkeztetési cégeket irányító vállalkozó több mint 2 milliárd forint kenőpénzt fizetett ki budapesti és vidéki önkormányzati vezetőknek. Végül nyolc gyanúsított ellen indítványoztak letartóztatást. A vállalkozó Molnár Zsolt országgyűlési képviselőnek is folyamatosan fizethetett a pártvezetői befolyásáért, illetve egy közétkeztetési cégcsoport Kőhegyi István pécsi politikusnak is juttathatott rajta keresztül pénzt.
A közleményben Őrsi Gergelyt név szerint is említették. Ezt a közleményt két fényképpel illusztrálták: az egyiken egy húszezresekkel borított asztallap, a másikon pedig három nagy értékű férfi karóra látszik.
Morvai Attila ezekről a fotókról azt állítja, azok nem Őrsi Gergely otthonában készültek. Hozzátette: „Az ügyészség nem közölte, hogy a gyanúsítottak közül kinél vagy kiknél lelték fel a képek alapjául szolgáló bizonyítási eszközöket, amelyek egyébként sem biztos, hogy bűncselekményt támasztanak alá”.
(Borítókép: Őrsi Gergely 2026. január 29-én. Fotó: Kertész Renáta / Index)
Olvasd tovább itt: index.hu
