Magyar Péter és Sulyok Tamás 2026. április 15-én a Sándor-palotában (Fotó: Magyar Péter Facebook-oldala)
Az utóbbi időszakban élénk vitákat generált a Tisza-kormány Alaptörvény-módosítása, amely Sulyok Tamás köztársasági elnök leváltását is érinti. Török Gábor politikai elemző már többször bírálta a javaslatot, legutóbb hat pontban fogalmazta meg aggályait.
Szerinte a politikában az eszközök jelentősége nem elhanyagolható; a célok és az eszközök együttese tükrözi a hatalomgyakorlást. Nem mindegy, hogy az ellenfelet betiltom, vagy tisztességes versenyben győzöm le, és az sem, hogy az alkotmányosságot tiszteletben tartva vagy azt figyelmen kívül hagyva érem el céljaimat. A helyzet megoldása és a problémák áthidalása nem ugyanaz.
Hangsúlyozta, hogy a választók felhatalmazást adtak a cél elérésére, de ez nem korlátlan. Sokan valószínűleg nem támogatnák, ha Magyar Péter felgyújtaná a Sándor-palotát, pedig azzal is elérhetné a célját. Az legitimitás alapján működő politikai rendszerben a politikai sikert csak a jogszerű eszközökkel elért lemondások vagy az alkotmányos procedúrák során üresedésbe jutó államfői szék számít.
Török kiemelte, hogy a kétharmados többségnek jelenleg nincsen más alkotmányos korlátja, így csak a 141 kormánypárti képviselő döntésén múlik, hogy megteszik-e ezt a lépést, amely komoly precedenst teremthet a magyar politikában. Általában nem szokott nyilvánosan politikai tanácsokat adni, mert az elemzők dolga az események értelmezése. Most azonban úgy érzi, fontos jelezni, hogy szerinte határátlépés történik.
Végül Sólyom László aszófői beszédét idézte, amely szerint a biztonság kulcseleme az alkotmányos kultúra kialakítása. Ez magában foglalja az önuralmat, az íratlan szabályok betartását és mások megbecsülését. Kiemelte, hogy vannak olyan dolgok, amiket egy jóérzésű ember nem tesz meg, még ha jogilag megtehetné. A végén pedig megjegyezte: „És most vissza az elemzéshez.”
Forrás hang.hu
