Pest vármegyében vízkorlátozás lépett életbe több településen.

Pest vármegyében vízkorlátozás lépett életbe több településen.


Több Pest vármegyei településen vízkorlátozást rendeltek el, vagy takarékosságra kérték a lakosságot a nagy hőség és az emiatt megnövekedett vízhasználat miatt – tudta meg az MTI az érintett településektől, illetve a vízszolgáltatóktól.

A 64 önkormányzat tulajdonában lévő vízszolgáltató, a Daköv Kft. szolgáltatási területén arra kérte a felhasználóit, hogy az ivóvízzel takarékosan gazdálkodjanak, ezzel is hozzájárulva a folyamatos és biztonságos vízellátás fenntartásához, a vízkorlátozás elkerüléséhez – olvasható a cég hivatalos oldalán.

A közlemény hozzátette, hogy felhívásuk az alábbi települések felhasználóit érinti: Aszód, Bag, Dány, Dány-Szentkirály, Domony, Domonyvölgy, Galgahévíz, Galgamácsa, Gyömrő, Hévízgyörk, Iklad, Isaszeg, Kartal, Tura, Valkó, Vácegres, Váckisújfalu, Vácszentlászló, Zsámbok, Abony, Kőröstetétlen, Alsónémedi, Bugyi, Dabas, Hernád, Kakucs, Örkény, Pusztavacs, Táborfalva, Tatárszentgyörgy, Újhartyán, Újlengyel, Páty, Dömsöd, Lórév, Makád, Ráckeve, Szigetbecse, Szigetcsép, Szigetújfalu, Albertirsa, Csévharaszt, Dánszentmiklós, Gomba, Monor, Monorierdő, Nyáregyháza, Pilis és Vasad.

Közösségi, illetve saját oldalaikon értesítették a lakosságot Erdőkertes, Szada, Őrbottyán és Veresegyház önkormányzatai, hogy a térséget ellátó Duna Menti Regionális Vízmű Zrt. kezdeményezésére, a rendkívül magas hőmérsékletű, csapadék nélküli időjárás, valamint a megnövekedett vízfogyasztás miatt 2026. június 27-től a települések közigazgatási területén visszavonásig I. fokú vízkorlátozást rendelnek el.

A közlemény szerint a döntés célja a folyamatos és biztonságos ivóvízellátás fenntartása, a korlátozás időtartama alatt kérik a lakosságot a takarékos ivóvíz-használatra. A közlemény felsorolja, hogy tilos az ivóvíz-hálózatról: a tömlős locsolás 6.00 és 23.00 óra között, a járdák, utak mosása, az automata öntözőberendezések működtetése, a gépjárművek tömlős mosása és az úszómedencék feltöltése.

Veresegyháza közösségi oldalán arról értesítette a lakosságot, hogy mivel az I. fokú vízkorlátozás elrendelése ellenére sem csökken a vízfogyasztás a szükséges mértékben, a tartós hőség és a rendkívül magas vízigény miatt a vízellátó rendszer továbbra is rendkívül leterhelt, „a helyzet egyre súlyosabb”, ezért kérik a lakosság fokozottabb együttműködését.

Pécelen az önkormányzat már június 24-étől korlátozó intézkedéseket vezetett be a Dél-Pest Megyei Víziközmű Szolgáltató Zrt. kérésére, így nappali locsolási tilalom lépett életbe és reggel 6 és este 22 óra között tilos ivóvízzel öntözni vagy medencét tölteni.

Több mint 1600 köbméter vizet használtak el a lakosok nem feltétlenül szükséges célokra Pátyon

Elsőfokú vízkorlátozás lép életbe a Pest vármegyei Pátyon – olvasható a mintegy kilencezer lakosú Pest vármegyei község Facebook-oldalán.

Tegnap rekordot jelentő, több mint 2500 köbméter víz fogyott a településen – írták. A szennyvíztelepre mindössze 900 köbméter szennyvíz érkezett, tehát az elhasznált víz jelentős része locsolásra, illetve más, nem feltétlenül szükséges célokra ment el – állapították meg, hozzátéve, hogy eközben az ÉDV (Északdunántúli Vízmű Zrt.) csökkentette a településre érkező vízmennyiséget a régiós vízhiány miatt. Ezért a Daköv Kft. (Dabas és Környéke Vízügyi Kft.) javaslatára Pátyon elsőfokú vízkorlátozás lép életbe – közölték.

A nappali locsolási tilalom időtartama alatt, reggel hat és este tíz óra között, víziközműből vételezett ivóvízzel tilos a magán- és közterületi kertek, parkok öntözése, locsolása. Továbbá az úttest locsolása, tisztítása, a gépjárművek mosása, a medencék feltöltése is, illetve a kerti zuhanyok, teraszpárásítók, párafüggöny, párakapuk és egyéb kültéri ködhűtők használata is tiltott – sorolták.

A Daköv Kft. tájékoztatása alapján azokon a településrészeken, ahol ma először korlátozták a vízellátást, ott újraindul, így hat óránál tovább sehol sem lehet vízhiány – tájékoztattak.

Akinek nincs otthon ivóvize, és nem tud vásárolni, főleg az idősek, a mozgásukban korlátozottak, hívhatják a pátyi önkormányzati rendészet ügyeleti számát, segítenek palackos ásványvízzel – hívták fel a figyelmet.

(Borítókép: Képünk illusztráció! Fotó: Shutterstock)