Nyílt levelet intézett Vona Gábor Magyar Péter miniszterelnök felé, miután a Tisza Párt európai parlamenti képviselői megszavazták az új génkezelési technikák (NGT1) uniós deregulációját, ezzel pedig utat nyitottak a génszerkesztett növények ellenőrizetlen beáramlásának – olvasható a Második Reformkor (2RK) elnökének Facebook-oldalán.
Vona Gábor (aki korábban Sulyok Tamás köztársasági elnököt is felkereste a témában) szerint ezzel megkérdőjelezik az Alaptörvény XX. cikkét, amely garantálja Magyarország GMO-mentes mezőgazdaságát. Szerinte a Tisza álláspontja sokakat megdöbbenthetett, mivel az ügyet eddig teljes politikai és társadalmi konszenzus övezte.
Válaszokat vár a miniszterelnöktől
Kérdéseit három pontban foglalta össze, amelyekre egyértelmű és haladéktalan válaszokat vár a miniszterelnöktől.
- A Tisza képviselői kaptak-e felhatalmazást Öntől erre a szavazásra? Ha igen, milyen szakmai és politikai érvek indokolták ezt; ha nem, hogyan fordulhatott elő ez a nyílt szembefordulás a magyar alaptörvény szellemiségével és az eddigi széles társadalmi akarattal?
- Ön áprilisig az EP mezőgazdasági bizottságában ült, így nyilván tudott a készülő tervezetről. Miért hallgatott erről a kampány során, illetve a kormányalakítás óta, de legfőképpen hogyan képzelték, hogy egy ilyen súlyú kérdésben társadalmi, szakmai és politikai egyeztetés nélkül eldöntik az ország jövőjét?
- Ön a képviselői mandátum szűkítéséről kialakult vitában azzal érvel, hogy azt megígérte a kampányban, így nem tesz mást, csak amire felhatalmazást kapott. Ez ügyben még korábbi videókat is megosztott, ahol az országjárása során valóban a témáról beszél a színpadon. Megtenné, hogy bemutatja azokat a videókat is, amikor a génszerkesztett élelmiszerek támogatását ígéri meg a szavazópolgároknak?
Vona Gábor szerint a Tisza semmilyen felhatalmazást nem kapott arra április 12-én, hogy mindenféle egyeztetés nélkül rúgja fel az ország széles GMO-ellenes társadalmi konszenzusát, és az NGT1 kérdésben saját hatáskörben döntse el a hazai mezőgazdaság jövőjét. Úgy vélik, hogy az ország jövője az egészséges, hazai és minőségi élelmiszerre és az egészségiparra épülhet, ezt pedig kockára teszi a génszerkesztett élelmiszerek beáramlása.
Népszavazást sürget
Vona Gábor leszögezte, hogy az egy érvelhető álláspont, ha a miniszterelnök úgy dönt, szükségesek a génszerkesztett technológiák, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy ez nem számít társadalmi konszenzusnak. A 2RK elnöke szerint az NGT1 kapcsán ez nem áll fenn, mivel a szakszervezetek máshogyan értelmezik a kérdést. Reméli, hogy Magyar Péterék nem készülnek Alaptörvény-módosítással.
De, tisztelt Miniszterelnök Úr, ha mégis készülnének, van megoldás! Tartsunk az ügyben országos népszavazást, és engedjék, hogy a magyar emberek maguk döntsenek arról, mi kerüljön a családi asztalokra!
– javasolta Vona Gábor.
(Borítókép: Vona Gábor 2024. szeptember 14-én. Fotó: Papajcsik Péter / Index)
Olvasd tovább itt: index.hu
