Erdő Péter: Barátság van a szlovák és magyar egyház között.

Erdő Péter: Barátság van a szlovák és magyar egyház között.


„Húsz évvel a két nép közötti megbékélési nyilatkozat aláírása után már nemcsak egyetértés és megbékélés jellemzi a szlovák és a magyar egyházi közösségeket, hanem szoros együttműködés, barátság” – köszöntötte Erdő Péter bíboros a zarándokokat. A Szepesi Egyházmegye híveitől azt kérte, a világegyházon belül valódi közösségként éljenek, és legyenek a környező egyházmegyékkel „valódi lelkipásztori és spirituális kapcsolatban” – közölte az MTI.

A bíboros kitért arra: ma talán könnyebben látjuk, mint ezelőtt pár évvel, hogy „nekünk egymással valódi testvéri kapcsolataink vannak”. Ahogyan Szent II. János Pál pápa mondta: „megbocsátunk és bocsánatot kérünk”.

Felidézte, a két nép közötti megbékélési nyilatkozat aláírásakor átérezhették, nem egy valamilyen közösségnek akarnak megfelelni, hanem életüket akarják Krisztusnak ajánlani. Ezt követően is voltak olyanok, akik megpróbáltak egyenetlenséget kelteni a közösségek között, de ekkor a két nép már nagyon is egy volt. Mára pedig már „nemcsak egyetértés vagy megbékélés jellemzi ezeket a közösségeket, hanem nagyon erős együttműködés, amit nyugodtan lehet barátságnak is nevezni” – fogalmazott a bíboros.

Frantisek Trstensky, a Szepesi Egyházmegye püspöke, a mise főcelebránsa homíliájában kiemelte: zarándokként érkeztek Esztergomba. Nem azért jöttek, hogy a múltat csodálják, hanem hogy hálát adjanak a gyökereikért. Hozzátette, egyházmegyéjük valódi történelmét elsősorban a kapcsolatok írták. Az egyház mindig ott növekedett, ahol az emberek nemcsak egymás mellett éltek, hanem valóban testvérekké váltak – jelentette ki a szepesi püspök.

Erdő Péter pénteken a budapesti Prímási palotában vehette át a Hit pajzsa-díjjat. A bíboros kitüntetését Horváth Béla, a díj alapítója, kurátora és Sajgó Szabolcs jezsuita pap, jószolgálati nagykövet adták át.